ROMÂNIA, atenţionată: Extragerea GAZELOR DE ŞIST ar fi produs cutremure în Marea Britanie şi SUA

Un studiu publicat de Oklahoma Geological Survey a arătat că metoda fracturării hidraulice, folosită pentru extragerea gazelor de şist, ar fi fost, cel mai probabil, cauza unui şir de mici cutremure, produse în acest început de an în Oklahoma.

Cutremurele au avut loc la 18 ianuarie, iar magnitudinea a fost mică - 2,8 grade pe scara Richter.

Anunţul vine după ce Cuadrilla Resources, o companie care se ocupă cu exploatarea gazelor de şist în Marea Britanie, a admis că metoda folosită (fracturarea hidraulică) este "probabil" responsabilă pentru două cutremure, de 1,5 şi 2,3 grade Richter, produse în Lancashire, Anglia, scrie The Economist.

Aceste anunţuri ar putea determinarea interzicerea metodei în mai multe state, mai ales în Europa, unde Franţa a făcut deja acest pas. Specialiştii se tem că exploatarea gazelor de şist ar putea provoca seisme mai puternice decât acestea.

Pe lângă temerile legate de declanşarea cutremurelor, metode de fracturare hidraulică pentru extragerea gazelor de şist este contestată şi pentru efectele pe care le-ar avea asupra pânzei freatice. Potrivit unor organizaţii de mediu, circa 596 de substanţe chimice sunt folosite în aditivii folosiţi, alături de apă, la fracturarea stratului de rocă, în vederea eliberării gazului metan. Aceleaşi organizaţii susţin că unele dintre aceste substanţe sunt cancerigene, informeaza Realitatea TV.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...