Romania a iesit din recesiune. INS a anuntat o crestere economica de 0,6% - CUM COMENTATI?

Institutul National de Statistica (INS) a anuntat astazi iesirea tehnica din recesiune, dupa ce Produsul Intern Brut a crescut in primul trimestru cu 0,6% fata de ultimul trimestru din 2010 si cu 0,3% fata de perioada similara a anului trecut.

Despre iesirea din recesiune la sfarsitul primului trimestru au vorbit in ultima perioada atat seful statului, cat si premierul Emil Boc.
 
INS a prezentat astazi datele privind evolutia PIB-ului in primul trimestru din 2011. Conform datelor prezentate de Institutul National de Statistica in primele trei luni ale acestui an, PIB-ul Romaniei a crescut cu 0,6 procente fata de trimestru patru din 2010 si cu 0,3% fata de primul trimestru din 2010.
 
Pentru a iesi din recesiune, economia unei tari trebuie sa inregistreze cresteri in doua trimestre consecutive. In ultimul trimestru al anului trecut, economia a crescut cu 0,1% fata de cel anterior.
 
Economia a intrat in recesiune in trimestrul al treilea din 2008, odata cu scaderea PIB fata de precedentele trei luni cu 0,1%.
 
De atunci, PIB-ul a inregistrat scaderi in fiecare trimestru, exceptand cresterea de 0,9% in trimestrul al treilea din 2009, un avans de 0,2% in trimestrul doi al anului trecut si cresterea de 0,1% din ultimul trimestru al anului trecut.
 
In ultimii ani, elaborarea unor conturi nationale operative a devenit din ce in ce mai importanta. Astfel, INS a dezvoltat un sistem rapid de estimari preliminare privind Produsul Intern Brut trimestrial, pentru a reda o imagine operativa si consistenta a evolutiei economiei romanesti.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...