Reacție halucinantă. Directorul CFR Călători, despre casele din Dubai: „Trebuie să mor de foame? N-am 5.000, am 11.000 de euro pe lună”!

"În concepția unora trebuie să fii sărac lipit pământului. Nu sunt sărac. Nu am 5.000 de euro pe lună. Am 11.000 de euro pe lună."

Traian Preoteasa, directorul general al CFR Călători, companie cu datorii uriașe aflată la un pas de faliment, a avut o reacție nervoasă întrebat joi într-o conferință de presă, despre averea sa. "În concepția unora trebuie să fii sărac lipit pământului. Nu sunt sărac. Nu am 5.000 de euro pe lună. Am 11.000 de euro pe lună", a declarat el, iritat de insistențele jurnaliștilor.

Companiile din transporturi și energie produc cele mai mari pierderi și datorii. Sunt adevărate găuri negre ale economiei. Între acestea CFR Infrastructură, CFR Marfă, CFR Călători, Metrorex, dar și Termoenergetica și CET Govora. 

 

Traian Preoteasa, directorul general al CFR Călători: "În concepția unora trebuie să fii sărac lipit pământului. Nu sunt sărac. Nu am 5.000 de euro pe lună, am 4.000 euro numai din chiria din Dubai. Am peste 11.000 de euro pe lună. Se poate vedea în declarația de avere pe 2025, am depus-o chiar mai repede. Dacă vă uitați la venituri am 11.000 euro pe lună, nu plătesc nicio rată". 

Întrebat despre cele două apartamente pe care le are în Dubai, el a răspuns că pe primul l-a plătit în cinci ani, precizează antena3.ro.

"În Dubai e contract de vânzare-cumpărare cu suma totală a apartamentului, plătești taxa de rezervare, iar într-un cont plătești rate la an, nu la lună. Se trag banii în funcție de realizarea construcției. Primul apartament e gata, s-a plătit în cinci ani. Nu plătesc niciun leu rată în Dubai, plătesc banii când se termină lucrarea", a spus Preoteasa.

Întrebat de unde a avut bani pentru a-și cumpăra apartamentele în Dubai, el a avut o ieșire nervoasă:

"Ce înseamnă angajat al statului? Să mor de foame? Care e legătura între incapacitatea de plată a CFR și cheltuielile mele private? Care e legătura între incapacitatea de plată a companiei și apartamentele mele din Dubai?".

El a făcut apoi o trecere în revistă a veniturilor sale: "Am 5.500 de euro de la CFR Călători, 3.500 de la Metrorex - de lei adică, cea mai mică indemnizație. 3.500 euro chiria din Dubai și mai am o chirie în România".

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...