Razvan Rotaru, instalat pe funcție de prefect, primar și viceprimar: "Trebuie să porți crucea cu demnitate", i-a spus Macaleți!

Răzvan Rotaru a fost instalat, luni, oficial în funcția de comisar-șef al Comsiariatului Județean al Gărzii de Mediu, în prezența prefectului Costică Macaleți, a primarului Ovidiu Portariuc,  a viceprimarului Cosmin Andrei, și a angajaților instituției, la învestire participînd și mai mulți membri ai PSD.

Rotaru a promovat în urmă cu câteva zile concursul organizat de Agenția Națională a Funcționarilor Publici, fiind de altfel singurul candidat.



Ordinul de numire în funcție a fost citit de prefectul Costică Macaleși, după care noul comisar șef al Gărzii de Mediu a depus jurământul.

"Am venit cu gânduri foarte bune la Garda de Mediu și sper ca intrarea mea în această instituție să fie de bun augur. Sper să am o bună colaborare cu toate instituțiile și să fie un mandat cât mai lung. Împreună cu colegii vom încerca să găsim soluțiile pentru ca instituția să funcționeze cât mai bine", a spus Răzvan Rotaru.

"Trebuie să porți crucea cu demnitate, cu onoare. Lucrezi într-o instituție semimilitarizată, cu o importanță și responsabilitate deosebită. Îți urez succes și dacă vei avea nevoie de ajutorul unui vechi lucrător profesionist în domeniul mediului ți-l ofer cu mare plăcere", i-a transmis prefectul Costic[ Macaleți.



Răzvan Rotaru o înlocuiește la conducerea Gărzii de Mediu pe Gabriela Cantemir.

El va avea un salariu brut de 2.700 de lei.
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...