Proprietarii masinilor vor putea asista la reparatiile din service

Proprietarii masinilor vor putea asista la lucrarile de reparatii efectuate in service-uri, incepand cu septembrie 2014, potrivit unei legi publicate, recent, in Monitorul Oficial.

Astfel, conform Legii nr. 51/2013, firmele care desfasoara activitati de reparatii sau intretinere a autovehiculelor vor fi obligate sa ofere clientilor un spatiu amenajat si sigur de unde acestia sa poata vedea, fie direct, fie prin intermediul unei camere video, lucrarile efectuate asupra masinii lor.

Clientii vor avea dreptul sa refuze semnarea receptiei activitatilor respective, daca nu li se ofera posibilitatea de a vedea cu propriii ochi desfasurarea reparatiilor. In plus, proprietarii masinilor pot refuza sa plateasca serviciile, daca au obiectii in privinta calitatii lucrarilor efectuate, se arata in legea publicata in Monitorul Oficial.

De asemenea, operatorii economici sunt obligati sa inregistreze rezultatul verificarilor efectuate si sa mentina dovezi care sa demonstreze conformitatea lucrarilor.

Daca obiectiile clientului continua, acesta sau operatorul economic pot cere prezenta unui reprezentat R.A.R., care, in termen de sapte zile, trebuie sa analizeze si sa rezolve contestatia. Daca termenul de sapte zile nu este respectat, proprietarul masinii poate depune plangerea in instanta.

Amenzile pentru service-urile care nu respecta aceste prevederi pot ajunge la 10.000 de lei, potrivit legii.

Aceasta lege a fost initiata de deputatul Iulian Iancu, proiectul fiind depus in Senat in martie 2012. In octombrie, a fost trimisa in Camera Deputatilor, camera decizionala, si promulgata de presedintele Romaniei pe 13 martie 2013.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...