Primarul din Sfantu Gheorghe: Daca maghiarii vorbesc romana, si romanii sa vorbeasca maghiara

Primarul din Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, a afirmat joi ca maghiarii se simt discriminati si ca ar trebui sa existe o egalitate, care sa nu insemne ca maghiarii sa vorbeasca limba romana, iar un roman in acest oras sa nu vorbeasca limba maghiara.

Antal a reclamat ca in ultima perioada se aduce in discutie subiectul maghiarilor din Romania "in locul problemelor reale".

"Este un lucru nu la locul lui ca ni se cere zilnic de cinci ori sa demonstram ca suntem loiali acestei tari. Eu cred ca noi suntem mult mai loiali acestei tari decat cersetorii din Europa, decat politistii care arunca cu caschetele in curtea Palatului Cotroceni si as putea sa continui. Eu cred ca Romania este si tara noastra", a spus el, citat de ziare.com.

"Noi ne vom simti bine in aceasta tara si vom iubi aceasta tara, daca aceasta tara - Guvern, Parlament si asa mai departe - va avea politici prin care noi sa ne simtim confortabil pe pamantul nostru natal", a adaugat Antal.

Primarul din Sfantu Gheorghe a fost intrebat daca in acest moment nu se simte confortabil. "Nu ne simtim confortabil pentru ca nu avem, de exemplu, universitate in limba maghiara de stat", a raspuns el.

In opinia sa, nu ar fi corect ca maghiarii sa plateasca taxe statului roman si sa mearga la universitate "pe banii statului maghiar". El a refuzat o comparatie despre conditiile romanilor din Ungaria, sustinand ca nu se poate discuta despre o comunitate de cinci milioane fata de una de doar cinci mii.

"Eu cred ca nu este corect ca eu sa platesc impozite pentru statul roman si sa merg la universitate maghiara pe banii statului maghiar", a insistat el, adaugand ca situatia de la Targu Mures arata ca maghiarii sunt discriminati.

"Imi doresc sa nu fiu discriminat, imi doresc sa fiu cetatean egal de acelasi rang cu ceilalti cetateni, iar aceasta egalitate sa nu insemne faptul ca eu trebuie sa vorbesc limba romana, iar un roman in Sfantu Gheorghe sa nu vorbeasca limba maghiara. Egalitatea este sa ne respectam si sa ne cunoastem reciproc", a conchis el.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...