Primarii au mers la Guvern, iar Ilie Bolojan i-a anunțat că taie în carne vie: Suntem într-o situație dificilă!

”...ținta noastră este să reducem cheltuielile cu personalul din administrația publică, să îmbunătățim încasarea impozitelor locale, să creștem eficiența serviciilor publice și să continuăm descentralizarea”.

Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit, la Guvern, cu reprezentanții Asociației Municipiilor din România. Primarii au venit în special pentru a discuta despre programul ”Anghel Saligny”, dar premierul le-a explicat că suntem într-o situație economică extrem de dificilă și i-a informat că în al doilea pachet de măsuri fiscale va viza reducerea cheltuielilor cu angajații din administrația publică.

Premierul Ilie Bolojan a continuat consultările cu reprezentanții Asociației Municipiilor din România, în contextul întâlnirilor de lucru organizate cu autoritățile locale pe tema reformei administrației publice locale.

 

”Suntem la jumătatea anului 2025 într-o situație dificilă, atât pe componenta de deficit bugetar, cât și pe cea de investiții aflate în derulare. Am început implementarea primului pachet de măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare și corectarea unor dezechilibre. Datele Ministerului Finanțelor ne arată că trebuie să continuăm această direcție. Așadar, pregătim cel de-al doilea pachet guvernamental care va cuprinde reforma administrației publice. Ținta noastră este să reducem cheltuielile cu personalul din administrația publică, să îmbunătățim încasarea impozitelor locale, să creștem eficiența serviciilor publice și să continuăm descentralizarea”, a afirmat premierul Ilie Bolojan.

Cresc impozitele pe locuințe și se reduce numărul angajaților

Reprezentanții Guvernului și cei ai AMR au analizat propunerile privind reforma impozitării proprietăților, angajament asumat de România prin PNRR, reducerea numărului de angajați din administrația publică locală și creșterea performanței profesionale, activarea clauzei potrivit căreia bugetele de echilibrare a bugetelor locale se vor stabili proporțional cu nivelul de încasare a impozitelor.

Consultările Guvernului cu reprezentanții administrației publice locale vor continua în perioada următoare, scrie stiripesurse.ro.

Din partea Guvernului, împreună cu premierul Ilie Bolojan, la consultările de la Palatul Victoria, au mai participat viceprim-ministrul Tánczos Barna, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila-Zoltán, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Petre-Florin Manole, și șeful Cancelariei Prim-Ministrului, Mihai Jurca, arată un comunicat al Guvernului.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Mesajul lui Cristian Mungiu, după ce filmul "Fjord" a fost vizionat, în același timp, de peste 43.000 de spectatori: "Vă mulţumesc tare mult!”

Tuesday, 16 June 2026

Nu mai puțin de 43.440 de spectatori au fost prezenți la proiecţia unică organizată sâmbătă, 13 iunie, în 96 de cinematografe din România. "Filmele le facem pentru specta...

”Pontul” dezvăluit de un cunoscut microbiolog botoșănean: ”Laboratoarele nu îți vor spune asta!” / ”Taie o roșie în jumătate!”

Tuesday, 16 June 2026

Microbiologul Vania Atudorei împărtășește public o informație profesională, menită să arate dacă în casa ta există prea mult mucegai. ”Microbiologie acasă la tine fă...

Anchete după ce un adolescent de doar 14 ani s-a înecat într-un iaz din Dorohoi!

Tuesday, 16 June 2026

Apelul de urgență a mobilizat importante forțe de intervenție, însă, în ciuda eforturilor susținute ale salvatorilor și medicilor, viața băiatului de 14 ani nu a mai putut fi salv...

-->