Premii pentru botosanenii care renunta la echipamentele electrice si electronice vechi
Stiri Botosani Saturday, 20 October 2012 ActualitateSâmbătă, 20 octombrie, între orele 10.00 și 16.00, vor fi deschise 10 puncte provizorii de colectare în Botoșani.
Acestea vor fi amplasate în umătoarele locații:
1. Sediul Agenției pentru Protecția Mediului Botoșani (în față)
2. Magazinul Elvila (în parcare)
3. Colegiul Mihai Eminescu
4. Colegiul Naţional A.T Laurian
5. Şcoala nr 6 ( Bucovina)
6. Şcoala nr 8 Elena Rareş
7. Liceul Pedagogic Nicolae Iorga
8. Şcoala nr 11
9. Grupul Şcolar de Industrie Uşoara (zona industrială)
10. Liceul Tehnologic Elie Radu
Deșeurile voluminoase de echipamente electronice și electrocasnice beneficiază de preluarea gratuită de la domiciliu, de către organizatori.
Pentru programarea comenzilor de preluare de la domiciliu, cetățenii au la dispoziție numărul de telefon 0721.023.521 care va funcționa între 15-20 octombrie, în intervalul orar 09.00-18.00.
Cetățenii care vor participa la acțiunea de colectare din Botoșani și vor depune aparate vechi sau uzate vor fi înscriși la o tombolă cu premii oferite de Albatros, Candy și Indesit. Locuitorii din Botoșani vor intra astfel în cursa pentru unul dintre urmatoarele premii: o combină frigorifică marca CANDY, 4 hote marca INDESIT, 10 fiare de călcat marca ALBATROS și 10 cafetiere marca ALBATROS.
Peste 1.100 de tone de deşeuri de echipamente electrice şi electronice au fost colectate deja, în cadrul acţiunilor desfăşurate anul acesta în campania “Locul deşeurilor nu este în casă. Trimite-le la plimbare!", a Asociaţiei Române pentru Reciclare RoRec. Această campanie nu este la prima activare în județul Botoșani.
Din luna mai până la începutul lunii septembrie au avut loc acțiuni de colectare în 12 localități botoșănene.
În cadrul acestora au fost vizați peste 148.000 locuitori ai județului și s-au colectat peste 24.000 mii de kilograme de deșeuri electrice.
“Mediul înconjurător ne preocupă într-o foarte mare măsură, de aceea ne-am alăturat campaniei de colectare DEEE a RoRec, pentru că dorim să le dăm cetățenilor ocazia să se debaraseze de obiectele vechi și să excludem astfel varianta “abandonului deșeurilor care poluează și afectează calitatea aerului pe care îl respirăm și a mediului în care trăim", a declarat primarul Municipiului Botoșani, Ovidiu Portariuc.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Noaptea de Sânziene, ce tradiții și superstiții au românii
Legendele spun că sânzienele sunt niște fete foarte frumoase, care trăiesc prin păduri sau pe câmpii. Ele se prind în horă și „dau puteri” deosebite florilor și bu...
Secretul unei rutine de styling fără stres
În noul sezon estival, atenția se mută spre soluții care protejează firul, se încălzesc repede și lasă părul vizibil mai neted. De aceea, tot mai multe persoane compară opțiunile...
Conducerea PNL a intrat în ședință: Se decide soarta ”trădătorilor”, cu deputatul botoșănean pe listă!
Partidul Național Liberal are marți seară o ședință de Birou Politic Național, în care va începe demersurile pentru excluderea liberalilor care l-au susținut pe Adrian Veștea pent...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.94 secunde