Poștașii vor intra câte 4 zile în şomaj tehnic. Distanțarea socială le-a afectat activitatea

Consiliul de Administrație al Poștei Române a votat, astăzi, aplicarea măsurii de șomaj tehnic, pe o perioadă de 4 zile, pentru toți angajații companiei. Această măsură vine în contextul crizei economice generate de pandemia COVID-19.

Compania Națională Poșta Română este afectată din punct de vedere economic, constatându-se o diminuare semnificativă a veniturilor ca urmare a măsurilor de distanțare socială impuse de autorități, care au dus la un trafic redus în unitățile poștale, dar și a suspendării traficului poștal internațional pe majoritatea destinațiilor.

 

Pentru a putea proteja angajații, salariile, locurile de muncă și dezvoltarea viitoare, compania a analizat mai multe variante pentru a lua cele mai bune măsuri de a depăși cu bine această perioadă dificilă.

„Personal, am refuzat din start orice variantă care presupune implementarea zilelor libere nelucrătoare, care ar fi dus la o scădere de cel puţin 20% a veniturilor angajaţilor, în paralel cu o economie pentru companie de 20%. Am refuzat şi orice variantă de disponibilizare a personalului operativ şi am refuzat suspendarea contractelor de muncă pe perioadă nedeterminată. Astfel, am analizat toate variantele pe care le avem la dispoziţie, iar implementarea unui şomaj tehnic blând, cu efecte negative minime asupra oamenilor, este alegerea cea mai potrivită pentru angajaţi şi pentru companie”, a explicat Horia Grigorescu, Directorul General al Poştei Române.

S-a ales, astfel, pentru luna aprilie, soluția unui șomaj tehnic de 4 zile pentru toți angajații Poștei Române, în două tranșe, astfel: în perioada de după Paște, pentru jumătate din personal (21 – 24 aprilie), iar cealaltă jumătate dintre angajați, înainte de 1 mai (27 – 30 aprilie).

Prin aplicarea acestei măsuri, impactul asupra salariului net al unui poștaș este de aproximativ 130 lei (ex. 129 lei pentru clasa 13 de muncă, 135 lei pentru clasa 15, 237 lei pentru clasa 33). Procentual, scăderea veniturilor unui angajat ca urmare a unui repaus care reprezintă 20% din totalul zilelelor lucrătoare (4 din 20 de zile lucrătoare ale lunii aprilie) este, în medie, de 7.5% din salariu. În acest mod, compania ar putea acoperi pierderea financiară previzionată pentru luna aprilie.

Totodată, în felul acesta compania acordă angajaților 10 zile de repaus după o perioadă foarte încărcată, mai ales pentru oamenii din teren care au dat dovadă de dedicare deplină, făcând parte din personalul din linia întâi în perioada pandemiei.

Sursa: BZI.ro

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ITM Botoșani: Amenzi de peste 150.000 de lei aplicate în luna mai!

Wednesday, 10 June 2026

În cursul lunii mai, în domeniul relațiilor de muncă, au fost efectuate 66 controale. Au fost dispuse 68 măsuri pentru remedierea deficiențelor constatate, au fost aplicate 12 sancţiu...

Liceeni din Botoșani premiați la Expoziția-concurs „Zilele elevului arhitect”!

Wednesday, 10 June 2026

Expoziția-Concurs „Zilele elevului arhitect”, ediția a VIII-a, eveniment care a mobilizat elevii din clasele terminale de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava ș...

Colect suspect lângă sediul Jandarmeriei!

Wednesday, 10 June 2026

Pirotehniștii din cadrul SRI intervin pentru verificarea unui "colet suspect", aflat in apropierea sediului Inspectoratului Județean de Jandarmi Astăzi, 10 iunie, în jurul orei 1...

-->