Ponta: "Da, am fost la Universitatea din Catania! Da, am diploma!"

Victor Ponta a publicat, pe blogul personal, un text in care raspunde noilor acuzatii care i se aduc referitor la masteratul pe care nu l-ar fi facut la Universitatea Catania. Totodata, publica si o poza cu diploma obtinuta la aceasta universitate din Italia.

"Scurt raspuns pentru cei care incearca sa continue atacurile referitoare la studiile mele: Am facut un curs de drept penal international la Universitatea din Catania, in martie-iunie 2000. Era un curs a carui denumire in italiana este "Corso di Formazione Avanzata in Cooperazione Giudiziaria e Spazio Giuridico Europeo in Materia Penale". Cursul s-a finalizat cu o lucrare scrisa, precum si cu un calificativ, asa cum rezulta din diploma atasata de mai jos. In baza lucrarii si a calificativului, am primit dreptul de a continua cursul respectiv printr-un stagiu de 3 luni (octombrie-decembrie 2000) la Directia Nationala Anti-Mafia - la sediul central din Roma. A fost o mare mandrie si onoare pentru mine sa fac acel stagiu, fiind unul din cei doar doi procurori romani (celalalt a fost procurorul Gheorghe Mocuta) in cadrul celei mai prestigioase institutii de combatere a crimei organizate din lume", scrie Victor Ponta.

Premierul sustine ca lucrarea pe care a sustinut-o in vederea obtinerii acestei diplome se afla si acum in arhiva Facultatii de Drept din cadrul Universitatii din Catania.

Totodata, explica si de ce a scos cursul din CV-ul oficial: "Am scos, la un moment dat, referirea din CV-ul oficial, pentru ca am vrut sa pastrez in acesta mai ales lucruri referitoare la activitatea mea politica. Este un curs de mai multe luni, finalizat cu lucrare, calificativ si diploma. Universitatea din Catania mi-a confirmat prezenta acolo, pentru acest curs. Sunt, asa cum am spus mereu, un om al dreptului si ma deranjeaza ca sunt unii interesati sa imi afecteze aceasta imagine. Am studiat dreptul, am activat in zona dreptului si am performat in zona dreptului. Cu prea multa usurinta se trece peste anii in care am muncit in acest domeniu...".

Nu in ultimul rand, Ponta considera ca aceste mijloace politice ilegale si imorale de defaimare a persoanei sale - "realizate prin intermediul unor jurnalisti care incalca toate regulile deontologice" - nu pot decat sa duca la accentuarea crizei politice si la stimularea atacurilor la persoana nejustificate.

Presedintele Universitatii din Catania, Antonino Recca, a declarat pentru Adevarul ca Victor Ponta nu a fost niciodata masterand la aceasta universitate: "Referitor la solicitarea dumneavoastra, pot sa va confirm ca Victor Ponta nu a fost niciodata masterand la Universitatea noastra".



 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Viață sfârșită la 28 de ani în ”Zidul Morții”

astăzi, 09:23

În jurul orei 5.30 dimineață, s-a anunțat că un autoturism VW a intrat violent în zidul amenajării rutiere. La fața locului au intervenit pompierii militari de la Detașamentul Su...

Alertă alimentară în două supermarketuri: Produs retras din Lidl și Kaufland!

astăzi, 09:05

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor îi îndeamnă pe consumatori să verifice produsele cumpărate și să nu le consume dacă fac parte din lotu...

Astăzi are loc tragerea la sorţi a Superligii: Vom afla programarea meciurilor FC Botoșani în sezonul 2026/2027!

astăzi, 08:56

Tragerea la sorţi a programului ediţiei 2026-2027 a SuperLigii României va avea loc astăzi, de la ora 15.00, la hotelul Marriott din Bucureşti. Echipele care vor evolua în Superlig...