Politistii vor fi testati o data la sase luni pentru a ramane in sistem

Politistii care scapa de disponibilizarile anuntate pentru urmatoarele doua luni vor fi testati periodic pentru a-si demonstra competentele, iar examenele vor fi filmate, a anuntat seful Politiei Romane, chestorul Liviu Popa.

Seful IGP vrea analiza activitatii fiecarui politist, iar schimbarile pe care le-a propus Ministerului de Interne au fost facute pe baza unui studiu la care au raspuns inclusiv politistii prin intermediul unor chestionare.

"Prima etapa a fost sa avem organigramele. Se vor stabili apoi structurile si daca sunt prea multi, dau examene, unde vor fi filmati. Avem posibilitatea sa filmam cel putin 10 examene in aceeasi zi. Saptamana viitoare se va stabili cum se vor da.

De asemenea, eu cred ca politistii care vor ramane ar trebui sa fie evaluati nu o data pe an, ci la sase luni. Sa vina la calculator, pe baza CNP-ului sa se identifice si sa primeasca aleatoriu un chestionar. Cei care doi ani la rand primesc calificativul necorespunzator pleaca din Politie. Cine ia calificativul corespunzator nu poate fi avansat in gradul profesional, dar nici in functie", a precizat seful Politiei Romane intr-un interviu acordat pentru Evenimentul Zilei.

"Am propus intarirea structurilor de analiza a informatiilor. Este important ca bazele de date acumulate sa fie bine structurate, analizate si sa genereze prioritati de actiune. Ca urmare, structurile de analiza a informatiilor au fost ridicate la grad de birouri si au primit competente pe analiza strategica, informationala si tactica. (...) Am mai propus infiintarea birourilor in functie de probleme. Am lasat fiecare sef de inspectorat sa identifice prioritatile fiecarui judet si sa creeze structuri. In doua-trei judete din tara au fost create Birouri de Combatere a Infractionalitatii Silvice. Iar in judetul Tulcea s-a infiintat Serviciul Delta Dunarii", a mai declarat Popa.

Intrebat daca nu se teme ca in urma disponibilizarilor va creste infractionalitatea, acesta a raspuns categoric ca nu.

"Cu certitudine nu merge mai rau. Cei care vor pleca sunt trei, patru, zece politisti de la Ordine Publica din judet. Dar am garantia ca pleaca aceia nepregatiti, incompatibili", a mai adaugat acesta.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...