Pescuit cu ghinion pentru doi botoșăneni

Doi bărbaţi au fost depistaţi de jandarmii botoşăneni în seara zilei de 13 mai a.c., în urma unei acţiuni pe linia prevenirii şi combaterii braconajului piscicol pe acumularea Bucecea, executate în cooperare cu lucrători ai Asociaţiei Judeţene de Vânătoare şi Pescuit Sportiv Botoşani.
         
Cei doi au fost sancţionaţi fiecare cu amendă în valoare de 300 de lei, pentru pescuit recreativ în perioada de prohibiţie şi fără a deţine permis de pescuit, iar undiţele folosite au fost confiscate.
        
Asupra celor doi au mai fost găsite şi patru plase monofilament interzise de lege, în lungime totală de 160 de metri, pe care însă nu au mai apucat să le introducă în apă.
         
Pe lângă amenzi, pescarii s-au ales cu actele de sesizare a organelor de urmărire penală pentru săvârşirea infracţiunii de ,,producerea, importul, deţinerea, comercializarea sau utilizarea uneltelor de plasă de tip monofilament", faptă pedepsită cu amendă şi interzicerea dreptului de a pescui pe o perioadă cuprinsă între un an şi 3 ani.
         
Plasele  monofilament au fost ridicate de jandarmi în vederea confiscării, iar dosarul va fi înaintat către Parchetul de pe lângă Judecătoria Botoşani pentru soluţionare.
         
"Aducem la cunoştinţa pescarilor faptul că pescuitul este închis la toate speciile până în data de 08 iunie a.c., nerespectarea interdicţiei atrăgând sancţionarea contravenţională cu amendă de la 600 lei la 1.000 lei şi cu reţinerea şi suspendarea pe o perioadă de 90 de zile a permisului sau autorizaţiei.", se precizează într-un comunicat al Inspectoratului Județean de Jandarmi. 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...