OROSANU: Am gresit, salariatii au dreptate!

OROSANU: Am gresit, salariatii au dreptate!

 MARIUS OROSANU, presedinte Sindicatul Impact Botosani  

Salariatii Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Botosani nu mai au rabdare, acest lucru reiese atat din discutiile lor cu liderul sindicatului Impact, dar si din comentariile postate pe site-ul Stiri Botosani. Vazand ca situatia devine una fara iesire, oamenii au ajuns sa-i reproseze chiar liderului lor de sindicat ca nu a fost destul de ferm aunci cand era cazul si ca a fost ingaduitor cu sefii judetului atunci cand s-a decis renuntarea la proteste.

"Vazand ordinea de zi a Guvernului, ca si saptamana asta salariatii DGASPC au fost uitati de cel mai nepasator Guvern care a existat in ultimii ani in Romania, salaratii sunt hotarati sa protesteze in cursul zilei de vineri, luni, si in continuare pana cand acest Guvern isi va aduce aminte ca si in Botosani exista 1.200 de familii care nu au mai luat bani de aproape trei luni de zile", a declarat Marius Orosanu, liderul Sindicatului Impact.

Dupa ce si-a pierdut increderea atat in conducerea judetului, cat si in conducerea statului, Marius Orosanu recunoaste in fata angajatilor DGASPC ca a gresit atunci cand le-a intins o mana  autoritatilor.

"Daca nici astazi nu se rezolva aceasta situatie nu mai am incredere in niciunul dintre sefii din Botosani, nici de la nivelul Guvernului. Toti s-au dovedit a fi mincinosi, oameni care nu fac altceva decat sa-si bata joc de niste salariati. Salariatii ne critica pentru ca nu am fost mai fermi la momentul potrivit. Am gresit intr-adevar, salariatii au dreptate. Vom avea grija de acum inainte ca orice nerespectare a prevederilor legale sa fie imediat taxata, fara nicio mana intinsa conducerii institutiei sau judetului, pentru ca nu merita o mana intinsa din partea sindicatului", a adaugat Orosanu.

In concluzie, liderul de sindicat a amintit de vorba unui salariat, care a spus: "Eu, ca sef al Botosaniului, nu as fi plecat de la Bucuresti pana nu rezolvam problema, stateam in strada, in fata Guvernului, m-as fi dus la partid, sa rezolv intr-un fel problema, daca toti sunt numiti politic. Nu mai au nicio scuza!".
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...

Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini (†530), era din Roma, din neamul Sfântului  Împărat Constantin cel Mare (306-337). „Din tinereţe, arătându-se...

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...