Oraşele secrete ale Rusiei, locuite de zeci de mii de oameni, care nu apar pe nicio HARTĂ

 Într-o lume deschisă şi conectată precum cea de azi, există oameni care preferă să trăiască izolaţi în oraşe despre existenţa cărora nu se ştia până la mijlocul anilor ’80.

Zeci de mii de ruşi trăiesc în prezent în oraşe izolate pe care Uniunea Sovietică le-a creat în secret pentru dezvoltarea de tehnologii nucleare. În aceste zone nu sunt autobuze care să oprească şi nici indicatoare care să arate drumul către oraş. Unul dintre aceste oraşe este Ozersk din regiunea Celiabinsk, aflata în Urali, la aproximativ 1.600 km de Moscova, scrie capital.ro

În 1957, aici a explodat un container cu 80 de tone de deşeuri radiocative. Mii de locuitori din zona au fost evacuaţi, iar mulţi au decedat. Deoarece oraşul era secret, dezastrul a fost mutat la câţiva kilometri depărtare într-un oraş denumit Kyshtym.
 
În prezent, se ştie despre 42 de astfel de oraşe, însă se crede că există cel puţin alte 15 oraşe asemănătoare ţinute secret.

Locuitorii acestor oraşe primeau haine şi mâncare la care restul locuitorilor URSS doar visau. La destrămarea Uniunii Sovietice, mulţi dintre locuitorii acestor oraşe au plecat împreună cu familiile lor, însă o mare parte au ales să rămână, iar acestea continuă să îndeplinească funcţia iniţială, aceea de a găzdui flote navale ruseşti şi de produce plutoniu pentru arme nucleare.
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...