Optimismul lui Blaga: Ponta va fi înfrânt în 2016 de PDL, în coaliţie cu PNL, sau separat

PreÅŸedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat că PDL nu va fi absorbit de PNL, aÅŸa cum anticipează liderul PSD, premierul Victor Ponta, însă acestuia de ce îi este frică, nu va scăpa ÅŸi va fi înfrânt în 2016 de PDL "în coaliÅ£ie cu PNL, sau separat".
 
"Absorbit? Nu. Îi spun domnului Ponta că de ce îi este frică, nu scapă. Va fi înfrânt în 2016 de PDL, în coaliÅ£ie cu PNL, sau separat", a afirmat Blaga, la Realitatea TV, întrebat despre afirmaÅ£ia lui Ponta că este dreptul PNL să refacă dreapta prin absorbirea PDL, iar în 2016 să fie în alegeri două mari blocuri politice rivale.
 
De asemenea, Blaga le-a transmis liderilor USL Crin Antonescu şi Victor Ponta, că PDL se va comporta ca un adevărat partid de opoziţie.
 
"Îi pot asigura pe amândoi că noi ne vom comporta ca un adevărat partid de opoziÅ£ie ÅŸi ar fi bine să strângă ei rândurile că duc Å£ara asta de râpă", a spus el.
 
Pe de altă parte, Blaga a afirmat că este bine că PDL se află în opoziÅ£ie pentru că trebuie să se întărească astfel ÅŸi că îÅŸi doreÅŸte ca USL să rămână împreună pentru că trebuie să "plătească împreună".
 
"Nu doresc să intrăm la guvernare prin uÅŸa din spate", a afirmat Blaga, arătând că PDL trebuie să câÅŸtige în 2016 alegerile parlamentare ÅŸi să obÅ£ină funcÅ£ia de premier, iar PNL, dacă vor dori, vor putea să vină în acel guvern.
 
Blaga a mai afirmat că i s-a părut nedrept faptul că la Convenţia PDL a fost catalogat de Elena Udrea că vrea să ducă partidul "cuiva".
 
Premierul Victor Ponta a declarat, duminică seară, că PNL are "dreptul legitim" de a reface dreapta, absorbind PDL condus de Vasile Blaga, astfel încât în 2016 să fie constituite două blocuri politice, unul de centru-dreapta, respectiv altul de centru-stânga.
 
"Eu cred că este dreptul legitim al PN-ului practic de a reface unitatea dreptei absorbind PDL-ul domnului Blaga ÅŸi cred că în 2016, dacă România va avea o forţă politică puternică de centru stânga, cum este PSD, ÅŸi o forţă politică de centru dreapta cum e PNL, inclusiv cu PDL-ul domnului Blaga, poate în ALDE sau poate în PPE, lucrul ăsta nu poate fi decât benefic pe termen mediu ÅŸi lung pentru România", a declarat Ponta, într-o intervenÅ£ie la Antena 3.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...