OPINII: Am aflat ca am gena de "criminal, hot si violator". Cum asa?! Pai sunt moldoveanca!

Pe mine mama m-a invatat sa fiu buna, cinstita si saritoare. Am pus in practica aceste invataturi toata viata. Sunt un om cinstit si linistit, am o familie normala (as zice minunata, dar "lauda de sine nu miroase-a bine", nu-i asa?), nu sunt nici un geniu dar nici proasta, nu sunt urata dar nici model.

Printre toti oamenii care alcatuiesc familia mea, prietenii mei, vecinii sau cunostintele nu exista nici un infractor. Nu m-am gandit niciodata ca cineva ar putea gandi despre mine lucruri rele. Am aflat insa ca nu-i asa; am aflat ca am gena de "criminal, hot si violator". Cum asa?! Pai sunt moldoveanca! Si un anumit domn, intr-un comentariu la o stire sordida despre o infractiune, spune ca moldovenii au in sange aceste lucruri. Si nu este singurul. Doamne, cat sunt de multi! Si siguri pe ei!

Cand se intampla o crima, o fapta reprobabila altundeva in Romania, oamenii comenteaza, cum ii duce capul, stirea; daca insa o astfel de fapta se intampla in Moldova, comentariile veninoase vizeaza intreaga regiune. Am citit si ca "moldovenii ar trebui starpiti de pe fata pamantului". Veti spune ca sunt glasuri razlete, ca sunt exceptii, insa pe zi ce trece, imi dau seama ca nu-i asa.

Asta vara, la mare, un domn burtos, deranjat de dialectul curat moldovenesc al vecinilor de saltea, pasnici dealminteri, i-a spus consoartei cand acestia au plecat in apa: "haide draga sa ne mutam, ca au venit toti taranoii de la Moldova la mare". Pe mine m-ar fi amuzat minunatul vocabular al arianului de la …, de unde-o fi fost, dar am vazut fata copilului meu. Era umilita si speriata. Cum ii voi explica eu, acum sau mai tarziu, ca trebuie sa ignore pe cei care spun ca moldovencele sunt "c****", cum o voi putea convinge ca trebuie sa se respecte pe sine chiar daca ceilalti o judeca fara sa o cunoasca?

Intrebarile sunt retorice. Stiu ca voi reusi asta; stiu ca fata mea este inteligenta si va avea capacitatea de a razbate in viata fara a tine seama de rautati. Dar de ce se intampla aceste lucruri? De ce catalogam oamenii fara a-i cunoaste? De ce imprastiem, cu aplomb, rautate in jurul nostru, constienti fiind ca facem rau?

Ma supun judecatii dumneavostra: sunt moldoveanca! Este asta o vina?

 

Sursa smartwoman.hotnews.ro

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!

astăzi, 18:47

În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...