OFICIAL: Marian Iancu a fost scos din fotbalul romanesc

Patronul Timisoarei, Marian Iancu, a fost declarat persona non grata de Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal.

Decizia a fost luata vineri la propunerea presedintelui FRF, Mircea Sandu: "Acest personaj a facut ca fotbalul romanesc sa piarda foarte multi bani. Apoi a jignit pe toata lumea si a spus ca imi doreste moartea, sunt lucruri care nu fac parte din lumea noastra".

In cadrul sedintei Comitetului Executiv al FRF, care a durat peste 5 ore, Sandu le-a prezentat celorlalti membri mai multe dvd-uri cu toate declaratiile defaimatoare pe care Marian Iancu le-a facut in ultimii ani, iar acestia au fost de acord ca patronul banatenilor sa fie exclus din fotbal.

"Azi, 8 iulie, a avut loc, la Casa Fotbalului, o noua sedinta a Comitetului Executiv al Federatiei Romane de Fotbal, care a aprobat, cu 10 voturi pentru si doua impotriva, solicitarea presedintelui Federatiei Romane de Fotbal, de a propune Adunarii Generale a FRF declararea ca persona non grata a domnului Marian Iancu", se arata intr-un comunicat al FRF.

Din acest moment, Iancu nu mai are voie sa ocupe nicio functie in cadrul clubului, nu mai dreptul sa reprezinte clubul si nu mai poate intra la vestiare sau sa stea pe banca tehnica. In cazul in care nu va respecta aceste interdictii, clubul Poli Timisoara va fi depunctat si amendat drastic, scrie ziare.com.

Aceasta hotarare va trebui aprobata si de Adunarea Generala, urmand ca apoi sa fie pusa in practica.

In trecut, LPF si FRF i-au mai declarat persona non grata pe Mircea Pascu (fost presedinte FRF), Adrian Teodorescu (oficial divizii inferioare), Gheorghe Moise (impresar aflat in conflict cu FRF) si Cornel Penescu (finantator FC Arges).
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...