Obiceiuri stravechi ale romanilor, de Anul Nou
Stiri Botosani Tuesday, 31 December 2013 Actualitate"Datul de grinda" se pastreaza din vremea geto-dacilor si se celebreaza de Anul Nou, la bebelusi, in primii trei ani de viata. La inceput, acest ritual s-a savarsit de catre preot, dar numarul de copii fiind mare, s-a dat dezlegare pentru oficierea acestui ritual de catre moasa copilului, nas sau chiar tatal.
Se spune ca liderul militar al geto-dacilor petrecea ore bune de consiliere religioasa si nu numai cu Marele Preot. Odata, i-ar fi spus lui Zamolxe: "Sunt vremuri grele pentru popor si ne asteapta perioade si mai vitrege, razboaie si alte nevoi. Ma gandesc cu amaraciune la faptul ca se nasc din ce in ce mai putini baieti si acestia sunt cam piperniciti. Or, pentru a face fata navalirilor barbare, avem nevoie de barbati inalti si puternici. Ce sa facem?".
Zamolxe s-a rugat si Dumnezeu i-a spus sa faca acest ritual: "Pentru savarsirea ritualului este nevoie de o masa, un fier, o paine impletita, trei banuti. Cel care oficiaza slujba se spala pe maini, ia copilul de subtiori si il asaza cu piciorusele pe bucata de fier, dupa care il ridica pana sus, la grinda, apropiindu-l cu crestetul capului, spunand; fie ca acest prunc sa fie sanatos si sa creasca mare si puternic ca fierul. Aceasta se face de trei ori, dupa care il da pe copil parintilor. Acest ritual sa se faca in prima zi din an, la orele diminetii si sa se repete in primii trei ani de viata ai copilului".
Acest obicei este din mosi-stramosi, la inceput s-a facut numai la baieti, dar dupa un anumit timp s-a extins si la fete. Interesant este ca se pastreaza pana in zilele noastre. Din pacate, sunt unele locuri unde aceasta traditie s-a pierdut. De fapt, istoricul Herodot avea sa descrie poporul dacilor ca fiind "cei mai viteji si mai drepti" dintre traci.
De la Zamolxe se pastreaza si se practica si astazi mai multe ritualuri. De altfel, intr-unul din dialogurile lui Socrate, acesta povesteste cum a invatat de la un preot al lui Zamolxe faptul ca mai intai trebuie purificat sufletul si apoi vindecat trupul. Aceasta idee geto-daca se va regasi in practica isihasmului de mai tarziu.
De exemplu, ritualul de stimulare a curajului ostasilor era sfintirea cu apa din Dunare, obicei care se oficiaza si in zilele noastre, la Boboteaza.
Un An Nou cu sanatate, pace si speranta de mai bine!
crestinortodox.ro
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Bunica Elvira a împlinit 100 de ani: Are 14 nepoți, 29 de strănepoți și 52 de stră-strănepoți!
Într-o lume care aleargă grăbită printre ani, există oameni care transformă timpul în binecuvântare. Asta s-a întâmplat ieri, 23 iunie, în comuna Hudești...
Scoțianul care vrea la gară!
Un scoțian întreabă un taximetrist... - Cât costă taxiul până la gară? - O liră, domnule! - Și bagajele? - Bineînțeles, gratis! - Bine, atunci duceți-mi bagajele,...
Calendar ortodox, 24 iunie: Naşterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Sânzienele sau Drăgaica); Aducerea moaştelor Sf. Mare Mc. Ioan cel Nou de la Suceava; Sf. Ier. Niceta de Remesiana
Biserica Ortodoxă prăznuieşte astăzi Naşterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, vestită de Arhanghelul Gavriil, în chip minunat tatălui său, pe când slujea în Templul...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.90 secunde