O zi neagră în istoria ţării - 3 aprilie 1950. Comuniştii dădeau startul luptei "împotriva duşmanului de clasă"

O zi neagră în istoria ţării - 3 aprilie 1950. Comuniştii dădeau startul luptei "împotriva duşmanului de clasă"

  Ion-Andrei Gherasim  

În urmă cu 66 de ani, în ziua de 3 aprilie, autorităţile comuniste din România - care la vremea respectivă se afla sub ocupaţia trupelor sovietice - emiteau infamul ordin nr. 100 privind lupta "împotriva duşmanului de clasă", aminteşte Ion-Andrei Gherasim, fostul secretar personal al seniorului Corneliu Coposu, într-o postare pe reţeaua de socializare.

"Să nu uităm... Se întâmpla pe 3 aprilie: În 1950, este emis ordinul nr. 100 privind lupta "împotriva duşmanului de clasă", prin care se defineau "categoriile de cetăţeni ce vor intra în obiectivele securităţii cu propuneri de a fi trimişi unităţilor de muncă:

1. Toţi cei care lansează sau răspândesc svonuri alarmiste, tendenţioase, duşmănoase; ascultă şi difuzează propaganda deşănţată a posturilor de radio imperialiste;

2. Toţi cei ce aduc injurii P.M.R., conducătorilor săi, Guvernului, Uniunii Sovietice şi conducătorilor săi şi ţărilor de democraţie populară;

3. Toţi acei cetăţeni români care întreţin legături de prietenie cu legaţiile imperialiste, care au frecventat sau frecventează bibliotecile, concertele şi în general manifestările propagandistice ale legaţiilor imperialiste, precum şi toţi cei care sunt în relaţii cu familiile funcţionarilor ambasadelor imperialiste", a scris Ion-Andrei Gherasim.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...