Nastase ar putea executa doar 8 luni de inchisoare din condamnarea de 4 ani

Nastase ar putea executa doar 8 luni de inchisoare din condamnarea de 4 ani

ADRIAN NASTASE
romaniacurata.ro

Fostul premier Adrian Nastase ar putea sa execute mai putin de un an de inchisoare, dupa condamnarea la patru ani in dosarul Zambaccian, el putand cere eliberarea conditionata dupa 16 luni, din care i-ar putea fi scazute cele opt luni de detentie din dosarul Trofeul calitatii.

Potrivit avocatilor lui Nastase, urmeaza sa fie introdusa la Tribunalul Bucuresti o cerere de contopire a pedepselor primite de fostul premier in dosarul Zambaccian (patru ani) si Trofeul calitatii (doi ani), informeaza Mediafax.

Ar rezulta astfel patru ani de inchisoare, cu posibilitatea ca judecatorul care va analiza cererea de contopire a pedepselor sa aplice, daca crede ca este necesar, un spor de pedeapsa.

Daca pedeapsa in urma contopirii va fi de patru ani (48 de luni), Nastase ar putea cere liberarea conditionata dupa 16 luni. El are dreptul sa ceara liberarea conditionata dupa ispasirea unei treimi din pedeapsa dat fiind ca are peste 60 de ani, a precizat pentru Mediafax unul din avocatii sai, Viorel Ros.

Tinand cont ca a executat deja opt luni de inchisoare din pedeapsa de doi ani in dosarul Trofeul calitatii, Nastase ar putea cere liberarea conditionata dupa opt luni.

Avocatul Ion Cazacu a aratat in schimb ca nu este pregatiti sa faca "calcule matematice" si ca doar un judecator de la Tribunalul Bucuresti poate stabili cu exactitate perioada pe care Nastase urmeaza sa o petreaca in penitenciar ca urmare a condamnarii in dosarul Zambaccian.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...