Moartea unei doctorițe din Iasi: salt în gol de la 25 de metri

Tânăra avea 28 de ani și era medic rezident în cadrul clinicii de diabet de la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași.

"Avem o mare durere. Știm ce s-a întâmplat și care este motivul, dar nu vrem să comentăm. Era o fată extrem de cuminte", au declarat parinții tinerei, pentru bzi.ro.

Andreea D. se căsătorise nu de mult și o perioadă a locuit la Tulcea, cu soțul ei. Din primele informații, conform bzi.ro, tânăra a trecut printr-un divorț fulgerător, la numai câteva luni de la nuntă.

Vecinii spun că fata a fost o studentă de nota 10, extrem de liniștită. O tânără din blocul în care medicul rezident a copilărit spune că femeia nu obișnuia să piardă nopțile și că nu știe ce-ar fi putut căuta în zona în care s-a petrecut tragedia.
 
Astăzi dimineață, la ora 6, trecătorii de Bd. Socola au fost șocați de o imagine cutremurătoare: o tânără nemișcată pe asfalt, într-o baltă de sânge. Doctorița locuia în cealaltă parte a orașului, în cartierul Alexandru cel Bun, și se pare că tânăra s-a plimbat în acea zonă cu intenția de a se sinucide. Ea a urcat într-o scară fără interfon, a urcat până la etajul 6 și s-a aruncat de la geamul din dreptul casei scărilor.

Eforturile de resuscitare ale SMURD nu au avut succes. Potrivit medicilor, tânăra s-a aruncat în gol, de la o înălțime de peste 20 metri, în această dimineață, în jurul orei 06.00.

Nimic nu s-a mai putut face pentru salvarea ei. Avea leziuni pe tot corpul, însă fatale i-au fost cele din zona capului.

Polițiștii au deschis o anchetă, pentru a afla motivele pentru care medicul rezident a recurs la acest gest extrem.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...

Noi măsuri dispuse de CJSU în contextul codului ROȘU de caniculă la Botoșani, se impun și restricții de circulație!

astăzi, 15:27

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Botoșani s-a întrunit, astăzi, în ședință extraordinară și a adoptat noi măsuri pentru protejarea populației și limitarea efecte...