Cei doi oficiali s-au îndreptat mai apoi către un restaurant din Botoșani unde a venit și primarul Ovidiu Portariuc și senatorul Doina Federovici.
Senatorul Mircea Geoană a spus că județul Botoșani este prima lui dragoste, făcând referire la voturile pe care le-a primit de la botoșăneni când a candidat la prezidențiale.
Vineri dimineață, Mircea Geoană, care este și Înalt Reprezentant al primului ministru pentru promovarea proiectelor economice strategice şi de diplomaţie publică, preşedinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru aderarea României la spaţiul Schengen va avea o scurtă întâlnire cu reprezentanţii judeţului la Instituţia Prefectului, după care se va deplasa la Vama Stânca – Costeşti unde se va întâlni cu lucrătorii din Vamă și primarii de pe ambele părţi ale frontierei.
La amiază este programată o întâlnire la Instituţia Prefectului cu oficialii, la care vor fi invitaţi: membrii Colegiului Prefectural, primarul Ovidiu Portariuc, primari ai oraşelor şi comunelor de frontieră. De la Botoșani, Geoană va pleca la Iași.