Minori ajunsi la spital dupa petreceri stropite din belsug cu alcool!

Minori ajunsi pe paturile spitalelor dupa ce s-au imbatat cu must, cu tuica sau alte licori. Teribilismul copiilor, anturajul sau pur si simplu inconstienta ii face sa nu realizeze pericolele la care se expun.

Un baiat de 16 ani, din Copalau, a ajuns la spital in coma alcoolica. El a povestit, mai tarziu, cum a ajuns cu mai multi prieteni intr-un bar dupa ce au iesit de la ore. Spune ca a baut doar 200 de mililitri de tuica.

"Pacientul a fost adus in coma alcoolica si internat pe sectia de reanimare. Medicii au reusit sa-l stabilizeze si a fost transferat pe sectia de scolari pentru a fi tinut sub supraveghere", a precizat medicul Iulia Kadar, purtator de cuvant al Spitalului de Copii Botosani.

Cadrele medicale povestesc si despre o fata, tot din Botosani, adusa la spital cu ambulanta, minora fiind in stare avansata de ebrietate.

"Le-a povestit cadrelor medicale ca de la must i s-a intamplat totul. Nu stim insa ce fel de must, pentru ca a fost nevoie de trei oameni sa o aduca pe sectie. Atat de agitata era", a mai spus purtatorul de cuvant al Spitalului de Copii.

In aceasta perioada, numarul copiilor internati din cauza consumului de bauturi alcoolice creste foarte mult, din cauza petrecerilor gen Balul Bobocilor sau a tulburelului, mai ales in mediul rural.

Alti doi copii au ajuns la spital in weekend, dupa petreceri din discoteci in care s-a consumat mult alcool, organizate fie dupa concursurile de Miss Boboc, fie dupa alte activitati de acest gen.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...