Ministrul Apărării, mesaj despre militarii răniți la Botoșani: ”Dincolo de funcție sau uniformă, vorbim despre doi oameni de-ai noștri!”

Caporal clasa I, Dan Florin Daniliuc, activează în cadrul Ministerului Apărării de aproape 17 ani. El a fost cel care s-a ales cu cele mai grave arsuri. Cel de-al doilea militar rănit în explozie, fruntaşul Andrei Anton, începuse cariera militară în urmă cu doi ani.

Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării, a transmis luni seara un mesaj cu privire la transportul celor doi militari răniți la Botoșani, adresând deopotrivă aprecieri și mulțumiri către toți cei implicați în salvarea tinerilor grav răniți în explozie, printre care ministrului Apărării din Belgia, lui Raed Arafat, șeful DSU, pompierilor, dar și echipajelor medicale din Botoșani.

”Astăzi este una dintre acele zile în care îți dai seama, mai mult ca oricând, cât de fragil se poate schimba totul într-o clipă. Doi colegi ai noștri din Ministerul Apărării Naționale, răniți în cursul zilei de astăzi, sunt în acest moment în drum spre Bruxelles, unde vor primi îngrijiri medicale de specialitate la Queen Astrid Military Hospital, transportați cu o aeronavă militară a Forțele Aeriene Române. Nu putem da timpul înapoi, dar ne putem mișca repede. Îi mulțumesc colegului meu, Theo Francken, ministrul Apararii din Belgia pentru răspunsul exemplar si instant primit din partea conducerii spitalului militar de la Bruxelles! La câteva ore după nefericitul eveniment, cei doi colegi sunt deja în avion spre cel mai bun spital de arși din Europa. Le mulțumesc colegilor de la Departamentul pentru Situații de Urgență, domnului doctor Raed Arafat care a coordonat fantastic, domnului general Baraboi, echipelor medicale din Botoșani, de la SMURD si de la Spitalul Județean, doamnei prefect și tuturor colegilor din MApN care au făcut tot ce a ținut de ei pentru ca intervenția să fie rapidă și fiecare minut să fie folosit pentru cei doi militari”, a transmis Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării.

 



Radu Miruță a dat asigurări că se află în contact permanent cu echipele medicale și că urmărește cu toată atenția evoluția stării celor doi miliari, caporalul Daniliuc și fruntașul Anton.

”Pentru familiile lor, pentru prieteni, pentru colegi este o încercare dificilă. Caporalul Daniliuc și fruntașul Anton, doi tineri, au plecat dimineață la muncă, așa cum fac de fiecare dată, cu seriozitate și cu simțul datoriei. Nimeni nu se gândește că o zi obișnuită se poate transforma, într-o clipă, într-o luptă pentru viațǎ. În seara asta, dincolo de orice funcție sau uniformă, vorbim despre doi oameni de-ai noștri. Și cred că, în astfel de momente, orice gând bun, orice rugăciune, orice mesaj de încurajare contează. Ei și familiile lor au nevoie de toată energia bună pe care o putem trimite”, a adăugat ministrul interimar al Apărării Naționale.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...