Medicul Doru Culiceanu despre proiectul de lege a sanatatii: “Este un proiect rupt de realitate”

Membrii Colegiului Medicilor Botosani sustin ca actualul proiect de lege a sanatatii este unul facut in mare graba, fara a se cunoaste problemele si realitatile din sistemul sanitar. Ei sustin ca proiectul a fost facut fara consultarea specialistilor Colegiului Medicilor de la nivel national, organism care de altfel nu se regaseste in proiect, nici macar ca partener.

“Acest proiect de lege pare rupt de realitate, eu am senzatia ca e facut inainte de a incepe asigurarile sociale de sanatate in Romania. Nu tine cont de aquis-ul comunitar, nu tine cont de legislatia actuala si de faptul ca noi avem niste asigurari de sanatate. Asa cum se prezinta acum acest proiect nu tine cont de nimic, nu face referire la niciun act normativ care deja exista. Ceea ce se incearca eu consider ca este ca acea metoda de fishing, cum incearca sa ii pacaleasca pe clientii bancilor. Este aruncat asa ca sa faca valva si sa vada merge sau nu merge. E cineva cu ideea asta, li se pare lor ca e o strategie deosebita, dar nu e asa. Eu sunt foarte ingrijorat de faptul ca exista obedienta in societatea romaneasca, peste tot. In centrul acestei actiuni ar trebui pus omul, asiguratul, vorbim de sanatatea cetatenilor acestei tari, care si asa este depopulata, vorbim de o lege care oricat este de perfectibila chiar daca va avea girul tuturor actorilor implicati, nu va putea fi perfecta, suntem constienti, dar ar fi pacat si ar fi o crima sa facem un lucru mai prost decat cel care exista cand avem posibilitatea acum si avem si sustinerea Comunitatii Europene a Bancii Mondiale, a FMI, ar fi pacat sa nu ne implicam si noi, cei care oferim servicii medicale", a spus medicul Doru Culiceanu, presedintele Colegiului Medicilor Botosani.

“Legea a fost facuta de niste persoane care de mult timp nu au mai avut legatura cu activitatea din sistemul sanitar decat la nivel Ministerial, la nivel de Casa, niste oameni care au fost invatati mai mult sa dea o decizie decat sa analizeze si sa afle toate problemele sistemului sanitar", a spus si medicul Radu Malancea.

In cursul zilei de joi, la Colegiul Medicilor a avut loc o intalnire cu medicii din judet, discutiile axandu-se pe proiectul de lege a sanatatii.

Secretarul Colegiului Medicilor, medicul Romica Cosovanu, a spus ca daca va ramane in actuala forma a proiectului, legea va da nastere foarte mutlor abuzuri.

Cei din conducerea Colegiului Medicilor Botosani au anuntat deja ca vor depune amendamente la proiect.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...

La mulți ani! „Chirurgul sufletelor”, preotul botoșănean, împlinește astăzi 55 de ani!

astăzi, 12:16

Astăzi, 28 iunie, preotul din Hlipicenii Botoșanilor, „Chirurgul sufletelor”, împlinește vârsta de 55 de ani. Este unul dintre cei mai îndrăgiți duhovnici, căutat a...