Mănâncă sănătos: Cum să eviţi obiceiurile culinare greşite

În ultimii ani, fie din cauza programului de lucru, fie din cauza televizorului de unde tinerii au copiat un stil de viaţă nesănătos, românii au renunţat la tradiţionalele mese în familie. De aceea, nu puţini tineri se confruntă cu obezitatea în zilele noastre.

Nu mai acordă importanţă orelor de masă, de cele mai multe ori sar peste micul dejun şi compensează peste zi cu fast food sau seara la cină când mănâncă excesiv alimente grele. Acest comportament nesănătoas duce la obezitate şi îmbolnăvire, în special a stomacului şi a inimii.

Fiti organizaţi. Faceţi-vă un program cu trei mese pe zi şi două gustări între mese. De asemenea, renunţaţi la covrigeii, alunele, biscuţii pe care îi ronţăiţi la birou.

Mâncatul de dimineaţă stimulează organismul şi-l ajută să funcţioneze la capacitate maximă. Nu plecaţi de acasă fără să luaţi micul dejun. Poate fi un iaurt cu cereale, 2 ouă fierte cu o felie de pâine si o roşie.

Prima gustare ar trebui să fie pe la ora 11 şi puteţi consuma un fruct.

Prânzul încercaţi să-l luaţi între orele 13 - 14. Este imporant să luaţi masa de prânz într-un cadru liniştit, relaxant şi să evitaţi să mâncaţi pe stradă, în picioare, în faţa televizorului sau în faţa calculatorului.

A doua gustare ar trebuie să fie luată în jurul orei 16. Poate fi un fruct sau ciocolată, de preferat neagră.

Masa de seară ar trebui să fie cât mai dietetică, de exemplu o salată sau peşte cu legume sau pui la rotisor cu legume. Şi trebuie luată cu trei ore înainte de culcare.

O altă problemă a zilelor noatre este colesterolul. De aceea este indicat să evităm prăjelile, mâncărurile grase şi alcoolul în exces.

Consumăm prea puţine fructe şi legume proaspete. De cele mai multe ori este greşeala părinţilor care în loc să le dea copiilor un fruct la desert, preferă să le dea ciocolată, chipsuri, bomboane.

bucataria.realitatea.net

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...