Listele cu disponibilizatii din MAI au ajuns pe masa ministrului Traian Igas

Listele cu cei ce urmeaza sa fie disponibilizati din Ministerul de Interne au ajuns pe masa ministrului Traian Igas. Dupa o analiza facuta la minister, listele vor fi inaintate catre Guvern. In cateva zile, spune Traian Igas, angajatii MAi vor afla cine pleaca si cine ramane in sistem.

Fiecare institutie subordonata i-a transmis Ministrului de Interne noile organigrame, adica numarul de oameni care vor fi demisi.

"Am primit organigramele imbunatatite. Personal si impreuna cu grupul de lucru din care fac parte sefii de arme vom analiza fiecare structura in parte, fiecare organigrama in parte", a declarat ministrul Traian Igas, citat de ziare.com.

Surse citate de Realitatea TV spun ca institutia cea mai afectata de procesul de restructurare este Jandarmeria, urmata de Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta. Conform acestor surse, peste 2.000 de oameni vor pleca din fiecare dintre aceste doua structuri.

Nici Inspectoratul general al Politiei Romane nu scapa de disponibilizari. Aproximativ 1500 de politisti vor fi trimisi in somaj. Un numar si mai mare de angajati ar urma sa plece de la Politia de Frontiera, aproximativ 1800 de oameni.

Afectati de lipsa fondurilor de la Interne vor fi si absolventii Academiei de Politie. Acestia ar putea fi angajati abia la sfarsitul acestui an sau chiar mai tarziu, in 2012.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...