Lefurile bugetarilor, recalculate

Bugetarii vor primi, de luna viitoare, salarii recalculate în baza noii grile prevăzute de legea unică de salarizare.

Aşa prevede un ordin comun al miniştrilor muncii şi finanţelor, Mihai Şeitan şi Sebastian Vlădescu, publicat, la finele săptămânii trecute, în Monitorul Oficial.
 
Potrivit documentului, reprezentanţii instituţiilor statului au la dispoziţie două săptămâni pentru a învăţa cum să-i reîncadreze pe angajaţi în noile grile. De instruirea lor se vor ocupa agenţiile locale de prestaţii sociale şi direcţiile de finanţe publice şi se va finaliza pe 31 ianuarie, astfel încât noile state de personal să fie gata până pe 3 februarie.

Concret, bugetarii care primeau până acum salarii de maximum 600 de lei lunar vor încasa, chiar şi pentru prima lună a anului, 705 lei - salariul minim stabilit prin legea unică.

În plus, potrivit ordinului celor doi miniştri, pentru ceilalţi angajaţi ai statului, mare parte dintre sporurile şi indemnizaţiile, acordate până acum separat, vor fi incluse în salariul de bază. Printre acestea: indemnizaţia de conducere, sporul de vechime şi cel de confidenţialitate sau sporul de dispozitiv - în cazul militarilor.

"Aceste drepturi se stabilesc de către fiecare ordonator de credite în parte, în funcţie de specificul instituţiei. Alte sporuri specifice fiecărei funcţii, cum ar fi cel de condiţii de muncă deosebite, se vor acorda în continuare în afara salariului de bază, fără a depăşi însă 30% din venitul angajatului", a explicat Valentin Mocanu, secretar de stat în Ministerul Muncii.
 
Potrivit acestuia, salariul de merit nu se va mai acorda în acest an, excepţie făcând angajaţii care au primit acest drept în 2009.

 

 

 

 

evz.ro

 

 
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...