ITM Botoșani, ATENȚIONARE pentru angajatori! Se dau amenzi uriașe!

Constatarea contravențiilor şi aplicarea sancțiunilor se fac de către inspectorii de muncă.

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Botoșani atrag atenția asupra obligației angajatorilor de a se înregistra în platforma Reges - Online în termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a H.G. 295/2025 privind registrul general de evidență a salariaţilor - Reges-Online, respectiv din 27 martie 2025. În cele 6 luni de tranziție, angajatorii au obligația de a completa în Reges Online toate elementele contractelor individuale de muncă active la data înrolării în noul sistem, care nu se regăsesc în Revisal.

 

Angajatorii care nu au înființat și transmis registre până la data de intrare în vigoare a actului normativ H.G. 295/2025, vor utiliza exclusiv Reges-Online.

Angajatorii care au transmis date în Registru anterior datei de intrare în vigoare a actului normativ menționat anterior, vor putea transmite în continuare fișiere generate din aplicația REVISAL atât online, cât și la ghișeele inspectoratului teritorial de muncă, doar până la data înregistrării pe platforma Reges-Online.

Reamintim faptul că dreptul și obligația privind completarea și transmiterea datelor în Registru sunt exclusiv ale angajatorului. Contractarea serviciului de completare și transmitere a datelor în

Registru nu exonerează angajatorul de obligațiile stabilite de Hotărârea nr. 295/2025. Răspunderea pentru completarea, transmiterea şi corectitudinea datelor transmise în Registru revine în exclusivitate angajatorului.

Încălcarea obligației de a se înregistra pe aplicația Reges-Online constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 15.000 lei la 20.000 lei.

De asemenea, tot în termen de 6 luni, angajatorii au obligația de a completa și de a transmite în Registru toate elementele contractelor individuale de muncă active la data accesării Registrului, care nu se regăsesc în sistemul informatic care face obiectul soluției tehnice pentru transmiterea datelor în registru de către angajatori, prevăzut de art. 10 din Hotărârea Guvernului nr. 905/2017 privind registrul general de evidență a salariaților.

”Încălcarea obligației constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei. Constatarea contravențiilor şi aplicarea sancțiunilor se fac de către inspectorii de muncă. De asemenea, colectivul ITM Botoșani, alcătuit din Inspector-Șef- Daniela Petronela Lozneanu, Inspector-Șef Adjunct Relații de Muncă- Pahone Alina, precum și inspectorii de muncă din cadrul Compartimentului Contracte Colective de Muncă și Monitorizare Relații de Muncă, își exprimă disponibilitatea de a sprijini angajatorii în procesul de tranziție către platforma Reges Online”, au transmis reprezentanții ITM Botoșani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Una dintre cele mai mari pensii din România, încasată de o botoșăneancă!

astăzi, 13:02

Renate Weber, venituri record de la stat Născută în Botoșani, Renate Weber, care ocupă funcția de Avocat al Poporului deși mandatul său a expirat de peste 2 ani, încasează una d...

Frații Pavăl au trecut și de ultimul obstacol în calea preluării Carrefour România!

astăzi, 12:26

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Pavăl Holding intenționează să preia grupul Carrefour în România, se arată într-un comunicat de presă al instituției. ...

Va sta 3 ani și 5 luni în celulă: Botoșănean condamnat pentru act sexual cu minor!

astăzi, 11:51

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale – Compartimentul Urmăriri au identificat un tânăr de 31 de ani, din municipiul Botoșani, condamnat la închisoare cu ...