Ioan Diaconu către Mihai Aroşoaie: "O să rămâneţi în istoria judeţului ca un gâgă-faliment"

Consilierul judetean Ion Diaconu l-a atacat dur in cadrul sedintei de marti pe vicepresedintele Consiliului Judetean, Mihai Arosoaie, pe care l-a acuzat ca nu stie a gestioneze activitatea institutiilor pe care le are in subordine, fapt ce a condus la o pierdere semnificativa de fonduri, atat in ceea ce priveste sistemul sanitar, cat si la Directia de Drumuri.

"Domnul Arosoaie din capul locului a fost depasit de situatie si vad ca in continuare este depasit de situatie. Nu stie ce gestioneaza, nu poate gestiona niciuna din zonele care din pacate i-au fost date. Nici la spitale nu a reusit sa gestioneze si sistemul sanitar a pierdut o suma considerabila si inca va pierde, pana in luna martie, din cauza unui om pe fruntea caruia scrie faliment. Directia Judeteana de Drumuri si Poduri se indreapta spre faliment cu o asemenea coordonare. Pe ce a pus mana a insemnat faliment, incepand de cand era la Darabani", a spus Ion Diaconu.

El a facut si un apel catre consilierii judeteni ai USL pentru o noua discutie vizavi de repartizarea fondurilor catre administratiile publice locale.

Mihai Arosoaie a raspuns atacurilor lansate de democrat-liberalul Ion Diaconu, spunandu-i ca Termica, vechea societate de termoficare, a intrat in faliment cand acesta se afla la conducerea unitatii.

In replica, Diaconu a spus ca societatea a fost condusa catre faliment de pe vremea conducerii social-democrate, spunandu-i lui Arosoaie: "Nu stiu cum aveti tupeul sa vorbiti. Dupa ce ati falimentat tot pe ce ati pus mana, cred ca sunteti si o sa ramaneti in istoria acestui judet ca un gâgă-faliment de la PSD si nu exagerez deloc".

Presedintele Consiliului Judetean, Mihai Tabuleac, a facut apel la consilieri sa evite transformarea sedintelor CJ in prilej de atacuri la persoana.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...