Introducerea sistemului de coplata in sistemul sanitar s-ar putea amana

Colegiul Medicilor din Romania a dat aviz negativ proiectului de lege privind introducerea coplatii in sistemul sanitar. Medicii spun ca acest tichet moderator pe care Ministerul Sanatatii incerca sa-l introduca nu este etic, si nici moral.

De asemenea, angajatilor din sistemul sanitar nu li se pare in regula sa ceara bani de la pacienti atata timp cat serviciile pe care le ofera nu s-au imbunatatit deloc in ultimii ani.

Colegiul Medicilor din Romania cere retragerea proiectului de coplata din sanatate. Dupa ce au analizat proiectul de lege, medicii au hotarat sa nu sustina introducerea tichetului moderator in sanatate. Ministerul Sanatatii vrea ca fiecare persoana care solicita servicii medicale sa plateasca, dar pana ajunge la suma de 6 milioane de lei vechi pe an. Odata ce a depasit aceasta suma, beneficiaza din nou de gratuitate, scrie 7est.ro.

Angajatii sistemului sanitar se tem ca pacientii se vor intoarce impotriva lor cand vor incepe sa le ceara bani, mai ales ca serviciile din spitale si cabinetele medicilor de familie sunt improprii, iar de multe ori pacientii stau cate doi in pat.

Ministerul Sanatatii a inaintat un proiect privind introducerea coplatii, care ar putea intra in vigoare de la 1 iulie. De atunci, ar trebui sa platim:

Consultatie medic de familie - 5 lei
Consultatie medic specialist- 10 lei
Spitalizarea continua- 50 lei
Analize de laborator- 1 leu/test
Radiologie- 5 lei

Colegiul Medicilor a propus infiintarea unui grup de lucru care sa analizeze si sa introduca un alt sistem de coplata in sanatate.


 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...