Instalaţi politic, şefii de la Nova Apaserv devin greu de demis: VEZI ce clauză de sute de milioane li s-a adăugat în contractele de mandat!

Cei patru directori ai societăţii Nova Apaserv vor primi bani frumoşi în cazul în care vor fi demişi de pe funcţiile pe care le ocupă în prezent, din motive neimputabile lor!
 
În cadrul şedinţei Consiliului de Administraţie de miercuri s-a supus la vot completarea contractelor de mandat ale lui Gabriel Cârlan, director general, Neculai Gheorghincă, director adjunct, Corneliu Mihai, director adjunct (n.r. suspendat din funcţie pe durata îndeplinirii funcţiei de manager al Spitalului Judeţean) şi Ady Petruşcă, director adjunct, cu prevederile potrivit cărora, în cazul în care vor fi demişi din cauze neimputabile lor, să primească salariile aferente a 24 de luni.
 
Cu cinci voturi pentru şi două împotrivă, directorii Nova Apaserv au primit permisiunea adăugării la contractele de mandat a prevederilor care le-ar aduce aproape 600.000 de lei în cazul în care ar fi demişi.
 
În prezent, directorul Nova Apaserv are un salariu brut lunar de 6.500 de lei, iar în cazul în care ar fi demis ar primi în jur de 156.000 de lei. În cazul adjuncţilor, sumele pe care le-ar primi fiecare drept compensaţii, dacă ar fi demişi, se ridică la 144.000 de lei, pentru fiecare.
 
Mai mult, directorii adjuncţi au solicitat şi ca, în cazul demiterii, tot din motive neimputabile lor, societatea să le ofere locuri de muncă corespunzătoare pregătirii profesionale a acestora.

Cei patru directori de la operatorul de apă şi-au asigurat astfel funcţiile, în contextul în care se vorbeşte de o schimbare a majorităţii în Consiliul Judeţean.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...