Incendiul de la Suharău, provocat de o mână criminală!

Incendiul de la Suharău, in care două gospodarii au fost afectate, a fost pus, cel mai probabil, cu intenție de o mână criminală. La această concluzie au ajuns pompierii, dupa ce au stins focul.

Incendiul a pornit de la depozitul de furaje al unui localnic, s-a extins la o anexă şi la un adăpost de animale din gospodăria vecină, din cauza vântului şi a distanţei mici dintre cele două proprietăţi. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Nicolae Iorga al Judeţului Botoşani a fost anunţat despre producerea evenimentului puţin după ora 14.00.

La faţa locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Dorohoi, cu două autospeciale cu apă şi spumă, pompierii voluntari din Darabani, cu o autospecială cu apă şi spumă, precum şi membrii Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din comună.

La sosirea gărzii de intervenţie, ardeau două anexe şi cca. 25 de tone de furaje, existând pericolul ca flăcările să cuprindă alte 25 de tone de furaje şi celelalte clădiri din imediata apropiere. Pentru stingerea incendiului şi înlăturarea efectelor au intervenit 17 pompieri militari şi voluntari, mai bine de patru ore. Intervenţia a fost îngreunată pe de o parte, de furajele care întreţineau arderea, iar pe de altă parte de faptul că trebuiau protejate celelalte nutreţuri şi clădiri pentru ca focul să nu se extindă.

Au ars cca. 25 tone de furaje, două anexe şi bunurile din interiorul acestora şi s-au degradat alte cca. 25 de tone de furaje, pagubele fiind estimate la cca. 3.000 de lei.

Pompierii au salvat şi protejat bunuri materiale în valoare de cca. 40.000 de lei.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...