Asociație de Dezvoltare Intercomunitară înființată la Botoșani pentru alimentarea cu gaz metan

Prefectul Dan Nechifor s-a întâlnit luni dimineață cu 16 dintre primarii județului pentru a discuta o serie de probleme legate de zona de nord a Botoșanilor.

Ședința de lucru a avut loc la Săveni, în cadrul demersurilor de constituire a Asociației de Dezvoltare Intercomunitare (ADI) necesare pentru alimentarea cu gaz metan a localităților. Dată fiind procedura transmisă de operatorul de transport și distribuție a gazului, unitățile administrativ – teritoriale trebuie să se asocieze și să depună documentația ce stă la baza tuturor noilor investiții în rețeaua de alimentare.

Problema secetei a ocupat, însă, mare parte din discuțiile purtate între prefect și edilii șefi din zona Săvenilor, localitățile fiind, se pare printre cele mai afectate de lipsa apei din sol.

 Se intervine și de la nivelul județului, dar se ia în calcul și realizarea unor puțuri de mare adâncime. Însă se știe că aceasta poate fi doar o soluție de urgență și pentru un timp limitat. Domnii primari au de soluționat probleme mai mult decât dificile. Unii au multă experiență, alții nu au, ca atare aceste întâlniri sunt mai mult decât binevenite., a declarat prefectul Dan Nechifor după discuțiile avute.

În aceste condiții, constituirea viitorului ADI va avea ca prioritate realizarea rețelelor centralizate de apă și canalizare, alături de asigurarea unei infrastructuri rutiere corespunzătoare.
 
Comunicat de presă Cancelaria Prefectului 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...