Încă un sediu de primărie din judeţ spart de hoţi!

Sediile primăriilor din judeţ par atractive pentru hoţii puşi pe căpătuială. După Primăria Frumuşica şi Primăria Dersca, şi sediul Primăriei Vlădeni a căzut pradă hoţilor. Din păcate pentru ei, însă, planul de a obţine bani fără muncă nu a funcţionat.

S-a întâmplat în noaptea de miercuri spre joi, atunci când persoane necunoscute au spart un geam din spate şi au pătruns în sediul primăriei, unde au luat birourile la cotrobăit. Au umblat prin sertare, au scos hârtii, au ajuns şi la fişetul din biroul primarului Voicu Murariu, însă au plecat cum au venit, pentru că din sediu nu lipseşte nimic. "Aveam calculatoare, laptopuri, nu lipseşte nimic, cel mai probabil s-au căutat bani dar au fost neinspiraţi. Ei nu ştiu că în Primărie nu sunt bani?", spune Voicu Murariu.

Potrivit acestuia, spargerea a fost descoperită de paznicul satului în jurul orei 3:30, după ce verificase sala de sport, grădiniţa, şcoala, Biserica şi ajunsese din nou la Primărie.

"Prima oară a văzut că uşa din faţă era încuiată apoi, când a ajuns în spate, a găsit geamul spart. Pe mine m-au anunţat pe la 4 fără zece minute. Au venit echipele de criminalişti, au luat probe concludente, de acum vom vedea", explică primarul Vlădeniului.

În urmă cu două săptămâni, sediul Primăriei Frumuşica a fost spart, hoţii furând două calculatoare, unul dintre ele fiind serverul de la sistemul de monitorizare video, iar de la Primăria Dersca a dispărut un parfum. Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean spun că în continuare se fac cercetări pentru identificarea suspecţilor.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...