Inca o sansa pentru absolventii de liceu pentru a deveni studenti!

Universitatile de stat iesene organizeaza in luna septembrie 2009 o noua sesiune de admitere la facultate pentru locurile neocupate dupa sesiunea care a avut loc in vara.

Exceptie face Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF), care a anuntat ca nu va mai o realiza o a doua perioada de admitere deoarece toate locurile, atat cele la buget, cat si cele la taxa, au fost ocupate dupa prima sesiune.

Singurele locuri pe care vor mai opta absolventii de bacalaureat, finantate de la buget la universitatile de stat iesene, sunt la Universitatea Al. I. Cuza (UAIC) la Facultatea de Fizica, la facultatile din cadrul Universitatii de Arte George Enescu si la Universitatea Tehnica (UTI) Gheorghe Asachi la Facultatea de Textile, Pielarie si Management Industrial.

Astfel, sesiunea de toamna a admiterii la universitatile iesene, la studii de licenta zi sau fara frecventa si de master, se va desfasura dupa urmatorul calendar: in perioada 7 - 12 septembrie la Universitatea Cuza, in intervalul 7 - 10 septembrie la USAMV.

La Universitatea Tehnica perioada este cuprinsa in intervalul 1 - 15 septembrie, iar la Universitatea de Arte, in zilele cuprinse intre 14 si 23 septembrie.

In functie de specificul specializarilor, universitatile pot alege sa organizeze si admitere pe baza de examen si nu doar in baza dosarului cu rezultatele obtinute pe parcursul celor patru ani de liceu si la examenul de bacalaureat.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...