Inca 300 de hotspoturi cu internet gratis, instalate anul acesta

Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale (MCSI) a anuntat miercuri ca va aduce in 2010, in zonele publice, inca 300 de hotspoturi care vor fi distribuite pe intreg teritoriul tarii.

Masura este menita sa continue procesul de tranzitie la o societate informationala, moderna, bazata pe cresterea continua a numarului de zone cu acces liber la Internet, informeaza un comunicat al MCSI remis Ziare.com.

Scopul proiectului este extinderea gradului de acces la serviciile de banda larga si accesarea gratuita de catre cat mai multi utilizatori a informatiilor de care eu nevoie, prin intermediul diverselor dispozitive dotate cu capacitati wireless: laptop, PDA sau desktop echipat cu o placa de retea WiFi sau cu un card PCMCIA de retea WIFI.

In anul 2009, a fost lansata procedura pentru instalarea in prima faza a altor 11 hotspot-uri. Acestea au fost instalate de catre Societatea Nationala de Radiocomunicatii S.A in urmatoarele municipii: Botosani, Brasov, Piatra Neamt, Ploiesti, Ramnicu Valcea, Slatina, Suceava, Targoviste si Targu Mures .

A urmat instalarea de catre Romtelecom a inca 200 de hotspoturi in 32 de judete ale tarii, instalare realizata pana la sfarsitul lui 2009.

Astfel, anul trecut au fost instalate in total 211 hotspoturi, dintre care 75 la interior - in primarii, aule, biblioteci - si 136 la exterior (parcuri, centre istorice, pasaje pietonale), investitia fiind de 590.000 de lei fara TVA. Pentru cele 211 hotspoturi, MCSI va asigura fluxul de Internet pana la sfarsitul lui 2010, cu posibilitatea de prelungire pe doi ani. In judetul

Pentru urmatoarele 300 de hotspoturi care vor fi instalate in 2010 se estimeaza o investitie de 923.000 de lei fara TVA, fluxul de internet fiind asigurat de catre MCSI timp de un an de zile.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...

Succes național pentru copiii instituționalizați din Dorohoi, pe scena unui mare festival de teatru! - FOTO

astăzi, 10:37

Festivalul Național "D-ale lui Caragiale" de la Ploiești, ajuns la a IX-a ediție, promovează incluziunea socială și oferă un cadru în care talentul artistic poate fi exprimat li...