Guvernul stinge televizorul!

Guvernul a decis ca de la 1 ianuarie 2012 televiziunile trebuie sa inceteze orice transmisie analogica. Asta inseamna ca multi romani, mai ales de la tara, nu vor mai putea sa vada transmisia TV cu aparatele pe care le au acum.

Ziua dezvaluie in editia de luni ca UE impunea trecerea la digital pana in 2015, insa Ministerul Comunicatiilor de la noi s-a grabit si a stabilit printr-o "strategie" tranzitia mai rapida la acest sistem.

Asadar, incepand cu 1 ianuarie 2012, va inceta orice transmisie analogica, din cauza tranzitiei complete si efective de la serviciile de televiziune analogice din banda de frecvente UHF la serviciile de televiziune in format digital.

In mediul rural, unde traieste aproximativ 45% din populatia tarii, inca mai exista televizoare alb-negru, care evident nu pot capta semnal digital.

Acestea nu vor mai putea fi folosite fara un echipament special, care costa undeva intre 70 si 100 de euro.

"Problema este legata de posibilitatea marii majoritati a romanilor de a avea acasa un televizor care este dotat cu tot ce trebuie sa receptioneze semnalul digital sau un set-up box (n.r. - un aparat ce transforma transmisia digitala in analogic) care sa poata face lucrul asta si care e cuplat la televizorul pe care il are omul in casa", a declarat pentru Ziua Varujan Pambuccian, presedintele Comisiei pentru Tehnologia Informatiei din Camera Deputatilor.

Acesta are doua variante. "Una ar fi ca aceste aparate sa fie oferite gratuit de catre stat, ceea ce e anormal, iar a doua solutie ar fi perioada necesara pentru ca aceasta tranzitie sa fie facuta in mod firesc", a spus Pambuccian.

Adica sa se lucreze cu cele doua sisteme, analog si digital, in paralel, un timp, pana se inlocuiesc televizoarele vechi.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...