Guvernul nu se lasa: Transforma "gerul arctic" in "perioada friguroasa" si tot le da bani primarilor

Bugetul pe acest an al Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice a fost suplimentat de Guvern, din Fondul de rezerva bugetara, cu 3,5 milioane lei, bani care vor fi transferati autoritatilor locale pentru finantarea cheltuielilor urgente specifice sezonului rece.

 Transferul de fonduri a fost aprobat in sedinta de miercuri a Guvernului, prin hotarare, fara ca Executivul sa anunte aprobarea actului, la finalul sedintei. Banii vor fi impartiti prin ordin al ministrului de resort, vicepremierul Liviu Dragnea, pe baza solicitarilor fundamentate ale unitatilor administrativ-teritoriale, se arata in actul normativ, conform ziare.com.

 Initial, argumentul invocat de Ministerul Finantelor pentru transferul de bani catre primarii, prin derogare de la lege, era ca, "potrivit prognozei meteorologice", va exista un proces de transfer al maselor de "aer arctic" in Europa, rezultand "geruri anormale" pentru perioada urmatoare, ceea ce va determina cresterea consumului prognozat de energie electrica si termica pe perioada sezonului rece.

 Ulterior, Ministerul Finantelor a schimbat argumentul prin care primarii vor incasa, pe final de an, de la Guvern, bani din Fondul de rezerva bugetara, prin derogare de la lege, renuntand la explicatia cu "gerul arctic" si motivand de aceasta data ca este nevoie de bani pentru agent termic in sezonul de iarna.

 Astfel, argumentul prezentat acum de Finante, dupa modificarea notei de fundamentare aferente ordonantei de urgenta pregatita in acest sens, este ca in perioada sezonului rece va creste consumul de energie electrica si termica, astfel ca pentru autoritatile locale se impune finantarea unor cheltuieli urgente pentru asigurarea agentului termic pentru populatie, "pentru perioada friguroasa".

 In caz contrar, sustin Finantele, exista riscul ca autoritatile locale sa nu poata asigura stocurile necesare furnizarii in conditii optime a agentului termic pentru populatie pentru perioada friguroasa in anul 2013.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...