Guvernul infiinteaza Agentia Antidrog si Agentia impotriva Traficului de Persoane

Agentia Nationala Antidrog (ANA) si Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane (ANITP) sunt functionale, incepand de joi, potrivit unor hotarari de guvern adoptate miercuri.

Agentia Nationala Antidrog va avea printre atributii elaborarea proiectului Strategiei nationale antidrog, a planului de actiune, precum si a Raportului national privind evolutia si nivelul traficului si consumului ilicit de droguri.

Raportul va fi inaintat Guvernului, precum si organismelor internationale abilitate sa asigure aplicarea prevederilor conventiilor internationale, in conformitate cu acordurile ratificate de Romania, se arata intr-un comunicat al Ministerului de Interne, remis Ziare.com.

ANA va indeplini rolul de punct national focal in Reteaua Europeana de Informatii cu privire la Droguri si Dependentei de Droguri (REITOX), conform Regulamentului Consiliului European de Droguri si Toxicomanii, cu modificarile si completarile ulterioare.

In cadrul Agentiei Nationale Antidrog se infiinteaza structuri regionale, fara personalitate juridica, avand unul sau mai multe centre de prevenire, evaluare si consiliere antidrog/centre de asistenta integrata in adictii, a caror organizare se stabileste prin regulamentul de organizare si functionare al Agentiei.

In vederea implementarii unui sistem performant de comunicare si colaborare intre Agentie si institutiile/autoritatile implicate in aplicarea Strategiei nationale antidrog, pe langa Agentie, se constituie Consiliul consultativ si Consiliul stiintific si de cercetare.

Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane va avea printre atributii coordonarea, evaluarea si monitorizarea, la nivel national, a aplicarii politicilor in domeniul traficului de persoane de catre institutiile publice, precum si a celor din domeniul protectiei si asistentei acordate victimelor acestuia, precum si elaborarea proiectului Strategiei nationale impotriva traficului de persoane.

Totodata, ANITP va intocmi, in colaborare cu celelalte structuri ale MAI, pe baza datelor furnizate de institutiile publice cu atributii in domeniu, Raportul anual privind evolutia traficului de persoane, care se supune spre aprobare Guvernului. Agentia va elabora si fundamenta programe de interes national privind prevenirea traficului de persoane si asistenta acordata victimelor acestuia in vederea reintegrarii sociale.

In cadrul Agentiei se infiinteaza 15 centre regionale, fara personalitate juridica, constituie in judetele in care functioneaza Curti de Apel, a caror organizare se stabileste prin regulamentul de organizare si functionare a Agentiei, scrie ziare.com.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...