GOANA dupa oamenii strazii! Politistii locali si paramedicii i-au dus la adapost! FOTO, VIDEO

Avertizarile meteorologilor cu privire la racirea accentuata a vremii i-a determinat pe politistii locali si pe paramedicii din cadrul Inspectoratului Judetean pentru Situatii de Urgenta Botosani sa mearga pe strazi si sa caute persoanele fara adapost, pentru a le duce intr-un loc calduros.

Luni, la ora 18:00, la Botosani termometrele aratau -5 grade, insa din cauza vantului se resimteau cel putin -14 grade, astfel ca persoanele fara adapost sunt victime sigure ale inghetului in astfel de conditii, mai ales daca stau si cate o noapte intreaga sub cerul liber.

Doua persoane au fost gasite in zona Grivita, in apropiere de Uvertura Mall. Acestea dormeau sub cerul liber, chiar langa un bloc.  Au fost duse mai intai la Unitatea de Primiri Urgente, iar mai apoi la Centrul "Elena Doamna", acolo unde este caldura, au un pat, dar si mancare calda.

Un alt barbat a fost gasit in imobilul in care a functionat fostul restaurant Armonia, de pe strada Armoniei. Acesta se afla la subsolul cladirii si era aproape inghetat de frig. A fost chemata o ambulanta din cadrul SJA Botosani, care l-a preluat pe barbat. 


"Dat fiind faptul ca vor fi temperaturi de -15 grade vom organiza trei actiuni, una la ora 18:00, una la ora 23:00 si una la 3:00, pentru a identifica persoanele fara adapost si a cauta solutii pentru a nu le pune in situatia de a-si afecta starea de sanatate", a declarat Ioan Onutu, seful Politiei Locale Botosani.

Fiecare persoana fara adapost are cate o poveste. Spre exemplu, Constantin Prodan a ajuns in strada pentru ca nu a mai avut bani pentru a plati datoriile si a fost nevoit sa-si vanda casa. Are un copil, inginer in Iasi, insa barbatul spune ca nu-i poate cere sa aiba grija de el, asa ca a ales sa doarma pe strazi.

"Dupa 32 de ani de munca, am ajuns sa dorm pe strada. Nu am mai avut bani sa platesc. Sotia mi-a murit. Am baiatul inginer, a terminat facultatea in Iasi, dar ce pot sa-i spun: da-mi? Nu pot sa-i spun", ne-a spus Constantin Prodan, unul dintre barbatii luati din Grivita.

Toate acestea sunt cazuri fericite, pentru ca au acceptat sa mearga la adapost cat e ger, dar sunt si situatii in care oamenii strazii se opun, sau de indata ce ajung intr-un spatiu pus la dispozitie de autoritati fac cale intoarsa si dorm prin cladirile abandonate sau chiar sub cerul liber. 























 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...