Ghiorghita spune ca a primit telefoane de incurajare: "99 la suta dintre mesaje au fost de apreciere la ceea ce s-a facut"

Ghiorghita spune ca a primit telefoane de incurajare: "99 la suta dintre mesaje au fost de apreciere la ceea ce s-a facut"

 FLORIN GHIORGHITA  

Viceprimarul Florin Ghiorghita a declarat in aceasta dimineata ca actiunea de eutanasiere a cainilor de la padoc se bucura de aprecierea multor botosaneni, care au tinut sa ii transmita aseara mesaje de incurajare.

"Am primit foarte mule mesaje aseara pe telefonul mobil, bineinteles ca au fost si care ma faceau si criminal si nu stiu ce, dar 99% din mesaje au fost de apreciere la ceea ce s-a facut. Pana la urma, in conditiile in care este o epidemie de jigodie, o boala transmisibila si foarte dureroasa pentru animale, era singura masura care poate fi luata. Va citez si un mesaj al unui om care a avut caini bolnavi de jigodie: "Mie mi-au murit 2 catei, au fost bolnavi de jigodie, cu toate ca doctorul Vasiliu a facut mari eforturi sa ii salveze. Si credeti-ma, la mine au superconditii de trai. Cateva patachine si cateva televiziuni, in goana dupa rating, agita inutil lumea, sub pretextul ca le pasa de acei caini. Sa fim realisti, cati maidanezi au fost adoptati de pretinsi milosi? Eu am 6 caini, din care 2 maidanezi si cu absolut toate persoanele care am vorbit sunt de acord cu actiunea dvs". Noi nu ne-am comportat absolut deloc violent, au fost respectate in totalitate masurile de eutanasiere legala a cainilor, care se face fara tratament agresiv. Din pacate, multe televiziuni si din media au spus ca au fost omorati cu batele, cu stricnina, dar nu s-a intamplat deloc asa. Ancheta Politie va dovedi lucrul acesta. Au fost eutanasiati strict legal, fara a le provoca nicio durere", a declarat viceprimarul Florin Ghiorghita. 

Conform declaratiilor viceprimarului, la Botosani au sosit si reprezentantii Politiei Animalelor, de la Bucuresti.

"Am avut o discutie cu Politia Animalelor, ieri ne-am intalnit si cu cei de la Politia Botosani. Sunt controale care trebuie facute. Noi nu avem ce ascunde si nu am ascuns niciodata nimic. Tot ce am facut am facut legal. S-a inceput ancheta administrativa, cei doi angajati de la padoc risca desfacerea contractului de munca", a conchis Ghiorghita, referindu-se la angajatii care s-au manifestat agresiv cu reprezentantii presei si cu voluntarii ADOR.
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...