Gafele comise de polițistul care îl supraveghea pe deținutul evadat din Botoșani!

Ziua şi evadarea. Un deţinut din Botoşani a scăpat de sub escorta poliţiei ca în filmele de acţiune: a sărit dintr-o ambulanţă aflată în mers pe centura Bacăului.

La fel ca în cazul evadării din Dâmboviţa, de acum două zile, individul a profitat de o serie de erori ale ofiţerului supraveghetor. În timp ce era pe urmele fugarului, poliţistul a căzut şi şi-a rupt mâna. Deţinutul a fost căutat timp de 7 ore la sol şi din aer ca într-un final să fie prins tot de un localnic.

Prizonierul în vârstă de 58 de ani era transferat din Botoşani la Penitenciarul Jilava. La jumătatea drumului, pe centura oraşului Bacău, a profitat de neatenţia poliţiştilor şi a sărit din ambulanţă. Ofiţerul a încercat să-l prindă după ce s-a oprit maşina, însă s-a împiedicat în alergare şi şi-a rupt o mână, scrie observatornews.ro.

 

Individul nu ar fi putut să scape dacă protocolul era respectat. Deţinutul a fost lăsat singur în spatele maşinii, iar ofiţerul supraveghetor a stat pe bancheta din faţă, lângă şofer.

Gafele comise de polițist

Surse judiciare susțin că, în aceeași zi, bărbatul a reușit să fugă de două ori. La ultima tentativă, el le-ar fi cerut însoțitorilor să i se dea jos cătușele pe motiv că îl strâng. A profitat atunci şi de celelelate erori pe care ofițerul le-a făcut şi a fugit.

”Deținutul a fost identificat și capturat cu ajutorul echipamentelor de termoviziune din dotarea Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Iași, care a participat la acțiune cu sprijin tehnic”, a declarat directorul Penitenciarului Botoșani, comisar-șef Daniel Pînzariu. 

Bărbatul era arestat preventiv pentru 30 de zile după ce a fost prins beat la volan. Acum riscă până la trei ani de închisoare pentru că a încercat să evadeze.

„A fost reîncarcerat, în prezent aflându-se la Spitalul Mavromati, secţia de psihiatrie, pentru tratarea afecţiunilor cu care aceste este în evidenţă", a declarat Anamaria Rotariu, purtător cuvânt penitenciar Botoşani.

Cu doar o zi în urmă un alt deţinut a evadat din Penitenciarul Mărgineni. Bărbatul a profitat de mai multe breşe de securitate din închisoare, precum lipsa unui paznic în foişor. Şi el a fost găsit după 17 ore de căutări de un localnic la 50 de kilometri de închisoare.

Emil Gânj, criminalul din Mureş, este în continuare de negăsit după o lună şi o săptămână, de când şi a ucis fosta iubită . În centru oraşului Târgu Mureş, pe un panou publicitar uriaş, rulează o dată la şapte minute imagini cu el. Totuşi, se ia în calcul ipoteza că a fugit din ţară.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un bărbat condamnat la 20 de ani de închisoare în Franța pentru viol în grup, prins de polițiștii botoșăneni!

astăzi, 11:57

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au depistat un cetățean moldovean, căutat de autorităţile din Franța pentru executarea unei pedepse privative de liber...

Ministerul Finanțelor propune modificări semnificative pentru Registrul de evidență fiscală

astăzi, 11:54

Potrivit unui proiect de ordin de ministru, plătitorii de impozit pe profit vor continua să fie obligați să țină Registrul de evidență fiscală folosind modelul actual, însă vor dispăr...

Adevărul din spatele ouălor bio. Un fermier din Botoșani ne spune cum putem recunoaște ouăle ecologice autentice!

astăzi, 11:07

Vladimir Bardăuș, administratorul unei ferme ecologice de găini ouătoare din localitatea Ungureni, județul Botoșani, atrage atenția asupra celor mai importante detalii pe care orice cumpărăto...

-->