Functionarii publici, angajati si dupa pensionare - proiect de lege

Pentru a ocupa in continuare posturile, functionarii trebuie sa aiba acordul conducerii institutiei pentru care lucreaza.

Sase deputati PSD au depus la Parlament un proiect de lege care prevede ca functionarii publici sa ramana angajati ai statului si dupa ce implinesc varsta de pensionare.

Pentru a ocupa in continuare posturile, functionarii trebuie sa aiba acordul conducerii institutiei pentru care lucreaza. Proiectul este deja contestat de Sindicatul National al Functionarilor Publici (SNFP), arata Digi 24.

Parlamentarii nu au precizat si care sunt argumentele pentru care au elaborat actul normativ, insa sustin ca statutul functionarilor publici trebuie modificat, astfel incat toti pensionarii care doresc sa ramana in sistem sa poata face cest lucru. In prezent, contractul de munca ai acestor angajati ai statului inceteaza de drept la data implinirii varstei de pensionare.

"Avem in vedere imposibilitatea functionarilor publici de a continua raporturile de serviciu in cazurile in care sunt indeplinite conditiile legale de pensionare pentru limita de varsta. Amendamentul propus are scopul de a asigura perpetuarea profesionalismului in administratia publica, valorificarea experientei persoanelor performante", se arata in expunerea de motive.

Functionarii, impotriva proiectului

Pe de alta parte, functionarii publici nu sunt de acord cu proiectul de lege, afirmand ca nu se vor mai forma tineri profesionisti.

"Se compromite pe termen mediu si lung buna functionare a unei institutii publice, pentru ca, daca vom tine foarte multi oameni de o anumita varsta in institutiile publice, deci care au depasit perioada de activitate profesionala, automat nu putem sa formam tinerii care sa duca mai departe institutia respectiva", a spus Sebastian Oprescu, presedintele SNFP.

De asemenea, specialistii avertizeaza ca prin acest amendament pot fi pastrate in sistem persoane agreate de diverse partide politice.

"O asemenea masura demonstreaza de fapt ca anumite persoane sunt dorite a ramane in sistem pentru ca anumiti politicieni nu se pot descurca fara relatiile de la nivelul al doile sau al treilea al piramidei astfel incat sa pastreze tipul de finantare, tipul de organizare si tipul de control al sistemului birocratic", a explicat analistul politic Andrei Taranu. Proiectul de lege urmeaza sa intre in dezbaterea Senatului.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...