FSLI: 150.000 de petitii ale dascalilor, depuse la Ministerul Educatiei

Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI) va depune la registratura Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului (MECTS) 150.000 de petitii semnate de membrii de sindicat care au obtinut in instanta aplicarea Legii nr. 221/2008 pentru perioada 1 octombrie 2008 - 31 decembrie 2009, informeaza un document de presa al FSLI. Guvernul intentioneaza sa isi asume raspunderea pe proiectul de lege care ar crea un cadru unitar de salarizare a profesorilor.

Astfel, FSLI protesteaza fata de Legea privind salarizarea in 2011 a personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant, pe care o considera un atac la adresa statutului profesional si social al cadrelor didactice. Potrivt FSLI, joi, aproximativ 30 de membri de sindicat ai FSLI vor depune primele 60.000 de petitii la registratura MECTS, acesta fiind primul lot de petitii formulate de membrii nostri de sindicat, urmand ca restul sa fie depuse in perioada urmatoare.

Legea nr. 221/2008 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2008 privind cresterile salariale ce se vor acorda in anul 2008 personalului din invatamant a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 730 din 28.10.2008.

"Este cererea legitima formulata de membrii nostri de sindicat pentru a li se recunoaste aplicarea Legii 221/2008 si dupa data de 1 ianuarie 2010, asa cum prevede Legea 330/2009. Daca aceste petitii nu sunt luate in considerare de catre MECTS, colegii nostri vor fi nevoiti sa apeleze la justitie, ceea ce implica un efort financiar suplimentar de peste un miliard de lei, pentru statul roman, tinand cont de faptul ca prin instanta se va solicita sa se ia in calcul rata inflatiei, precum si dobanda aferenta", a declarat Simion Hancescu, presedinte FSLI, conform avocatnet.ro.

Prin proiectul de lege elaborat de Guvern, se va aplica Legea Salarizarii Unitare a personalului platit din fonduri publice pentru personalul din invatamant.

"Aceasta lege nu plafoneaza sau ingheata salariile din invatamant. Actul normativ este impus de practicile neunitare de incadrare a cadrelor didactice, avand in vedere reincadrarea unora dintre profesorii din invatamantul preuniversitar din unele zone ale tarii, in special Botosani si Suceava, cu salarii majorate cu 50%", a explicat premierul Emil Boc.

Primul-ministru a subliniat ca, pentru 95% din cadrele didactice, aplicarea acestei legi nu va conduce la o diminuare salariala si vor fi platite salariile la nivelul lunilor anterioare.

"Din nefericire, in momentul de fata, nu exista resurse financiare suplimentare pentru plata salariilor majorate ale profesorilor", a adaugat premierul.

Potrivit sefului Executivului, plata majorata cu 50% a salariilor cadrelor didactice pentru acest an ar fi determinat un efort bugetar suplimentar de 500 de milioane de euro.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...