Flutur, despre schimbarea sistemului de vot: Discutam despre uninominal

Prim-vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a explicat, luni, ca, la propunerea partenerilor din UDMR, la nivelul coalitiei se negociaza modificarea legislatiei electorale pentru parlamentare in sensul introducerii unui vot uninominal compensat prin lista nationala.

"PDL a sustinut si sustine pana la capat votul uninominal, nu sa vii de pe locul trei sau doi", a spus Flutur, la TVR Info. El a adaugat insa ca forma uninominalului trebuie discutata cu colegii din arcul guvernamental.

"Dominanta este votul uninominal. Se discuta o lista care sa compenseze la nivel national pentru ca, daca ne uitam in Ungaria, Orban a castigat cu 51%, dar prin redistribuire a facut doua treimi si a modificat Constitutia. Trebuie sa ne gandim la aceasta compensare nationala, cum o facem. Aici sunt inca niste discutii", a explicat liderul PDL, sustinand ca se analizeaza varianta in care colegiile sunt castigate de cel care ia cele mai multe voturi, dar in care se introduce si o lista nationala care sa asigure compesarea, conform ziare.com.

El a mentionat ca din partea democrat-liberalilor sistemul de vot se negociaza cu partenerii de coalitie de catre Sever Voinescu si Sebastian Lazaroiu.

In ceea ce priveste comasarea alegerilor, Flutur a precizat ca aceasta este o idee "unanima in coalitie".

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...