Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica din Suceava reduce taxele de studii!

In plina criza economica, facultatile vin in ajutorul studentilor prin reducerea taxelor de studii. Se intampla la Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica din Suceava, unde conducerea a hotarat reducerea sau chiar eliminarea taxei scolare pentru semestrul II.

Daca pentru studentii integralisti, orfani sau avand diagnostic de boli grave reducerile pornesc de la 25 la suta si ajung pana la 100 la suta, pentru angajatii univeristatii, copiii si sotii/sotiile lor, procentele se incadreaza intre 30 si 90, pentru cate 20 de locuri de licenta si masterat, informeaza site-ul studentie.ro.

Reducerile se aplica atat pentru cursurile de masterat, cat si pentru cele de licenta, in proportie de cate cinci locuri pentru fiecare, in ordinea mediilor, in cazul studentilor sot/sotie si copii ai personalului universitatii. De o reducere de 50 la suta va beneficia personalul universitar si studentii sot/sotie ai angajatilor FSEAP.

De asemenea, in cazul studentilor integralisti orfani, pana in 25 de ani, taxa de scolarizare semestriala va fi redusa cu 50 la suta daca sunt orfani de un parinte, respectiv cu 75 la suta in cazul in care ambii parinti sunt decedati. Studentii proveniti din centre de plasament, vor beneficia de o reducere integrala a taxei pe semestrul II.

Doar jumatate din taxa de scolarizare vor plati si studentii din Republica Moldova si Ucraina cu alta cetatenie decat romana. Taxa anuala este de 1.800 lei.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...