Esti prins in zapada si n-ai rovinieta? CNADNR: Platesti amenda daca nu faci dovada inzapezirii!

Directorul CNADNR, Narcis Neaga, a cerut transportatorilor inzapeziti, carora le expira rovinieta, sa faca prin orice mijloace dovada ca au ramas blocati, pentru a evita sa fie amendati. Vicepremierul Liviu Dragnea i-a atras insa atentia ca nu poate cere asa ceva soferilor prinsi in nameti.

Directorul CNADNR a prezentat o astfel de solicitare duminica, la finalul comandamentului de iarna, convocat la Guvern sub conducerea vicepremierului Liviu Dragnea.

"Pentru transportatorii care sunt blocati in trafic, in parcari sau pe marginea drumului, si carora le expira rovinieta, ii rugam sa obtina prin orice metode o dovada ca au fost prinsi acolo, locul in care au fost, in cazul in care le vine amenda dupa aceea sa...", a cerut directorul CNADNR, dar a fost imediat intrerupt de vicepremierul Dragnea.

"Nu puteti sa propuneti asa ceva, domnul director, sa mearga oamenii sa isi faca dovada", a spus Dragnea, care a cerut prefectilor ca in astfel de situatii sa intocmeasca toate formalitatile si sa le transmita CNDANR.

Intrebat ulterior de jurnalisti cum poate sa faca o astfel de propunere, Narcis Neaga a aratat ca nu cere soferilor sa mearga undeva sa cumpere rovinieta, avand in vedere ca aceasta poate fi achizitionata prin telefon, iar singura lui preocupare este ca ei sa nu fie amendati.

"M-am gandit la o varianta ca ei sa nu fie supusi ulterior unei penalitati pe care nu o merita, a fost o propunere avand in vedere ca se poate cumpara rovinieta si cu telefonul mobil", a declarat Neaga.

Unul dintre consilierii CNADNR, Florin Dascalu, a spus insa, ulterior, ca afirmatia lui Neaga "nu este prioritate, a fost o propunere, pentru a nu fi apoi sanctionati (soferii blocati in zapada - n.red.) ca n-au avut rovinieta". (ziare.com)

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...