Elev de clasa a XII-a: "Ceea ce face sistemul de învățământ românesc este să scoată profesori proști"

Elev de clasa a XII-a: "Ceea ce face sistemul de învățământ românesc este să scoată profesori proști"

 Emanuel Alexandru Olteanu  Facebook

Unul dintre absolvenÈ›ii de clasa a XII-a, care susÈ›ine zilele acestea examenul de bacalaureat, are un punct de vedere radical când vine vorba de sistemul educaÈ›ional de România.

După ce acum doi ani "scrisoarea unui elev revoltat" a ajuns până la ministru, anul acesta un nou elev revoltat explică situaÈ›ia în viziunea unui candidat la BAC 2013.

"Pentru că posturile de profesor sunt plătite cu sume infime, această meserie nu mai este una de valoare, fiind luată în derâdere. Nimeni nu se face profesor, toÈ›i se fac manageri, aÈ™a că vom avea profesori din ce în ce mai proÈ™ti.

Elevii sunt ironizaÈ›i È™i peste tot în lume se face o reclamă proastă sistemului de învățământ È™i pregătirii "precare" a elevilor. Total eronat! Există o sumedenie de talente într-ale studiului, dar niciunul nu este apreciat, aÈ™a că pleaca acolo unde meritele îi sunt recunoscute.

Deci, ceea ce face sistemul de învățământ românesc este să scoată profesori proÈ™ti, care vor pregăti la rândul lor elevi È™i mai proÈ™ti, creând atât în dascăli, cât È™i în învățăcei frustări din ce în ce mai mari, transmise la valori din ce în ce mai mari din generaÈ›ie în generaÈ›ie!

Să ne trezim, într-un final! Să nu aruncăm bani pe nu È™tiu ce catedrală È™i să facem ceva în sistemul ăsta de învățământ care se degradează de la un an la altul cu viteză mare!

Nu ironiza un copil, încurajează-l È™i ajută-l!

InconÈ™tienÈ›a presei de a obÈ›ine rating distruge vieÈ›i, la fel È™i inconÈ™tienÈ›a profesorilor care au corectat lucrările la simulări, oferind note eronate din lipsă de interes, nefiind plătiÈ›i, fapt ce a dus la dezamăgire, lipsă de interes È™i în rândul elevilor.

Salut! Mințile strălucite sunt, lipsesc doar interesul si stimularea!

Dragi colegi, suntem minunați!

Mai avem puÈ›in È™i le demonstrăm noi idioÈ›ilor care uită că au trecut È™i ei prin asta cât suntem de deÈ™tepÈ›i!", a scris Emanuel Alexandru Olteanu pe profilul de Facebook.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...