Elev de clasa a XII-a: "Ceea ce face sistemul de învățământ românesc este să scoată profesori proști"

Elev de clasa a XII-a: "Ceea ce face sistemul de învățământ românesc este să scoată profesori proști"

 Emanuel Alexandru Olteanu  Facebook

Unul dintre absolvenții de clasa a XII-a, care susține zilele acestea examenul de bacalaureat, are un punct de vedere radical când vine vorba de sistemul educațional de România.

După ce acum doi ani "scrisoarea unui elev revoltat" a ajuns până la ministru, anul acesta un nou elev revoltat explică situația în viziunea unui candidat la BAC 2013.

"Pentru că posturile de profesor sunt plătite cu sume infime, această meserie nu mai este una de valoare, fiind luată în derâdere. Nimeni nu se face profesor, toți se fac manageri, așa că vom avea profesori din ce în ce mai proști.

Elevii sunt ironizați și peste tot în lume se face o reclamă proastă sistemului de învățământ și pregătirii "precare" a elevilor. Total eronat! Există o sumedenie de talente într-ale studiului, dar niciunul nu este apreciat, așa că pleaca acolo unde meritele îi sunt recunoscute.

Deci, ceea ce face sistemul de învățământ românesc este să scoată profesori proști, care vor pregăti la rândul lor elevi și mai proști, creând atât în dascăli, cât și în învățăcei frustări din ce în ce mai mari, transmise la valori din ce în ce mai mari din generație în generație!

Să ne trezim, într-un final! Să nu aruncăm bani pe nu știu ce catedrală și să facem ceva în sistemul ăsta de învățământ care se degradează de la un an la altul cu viteză mare!

Nu ironiza un copil, încurajează-l și ajută-l!

Inconștiența presei de a obține rating distruge vieți, la fel și inconștiența profesorilor care au corectat lucrările la simulări, oferind note eronate din lipsă de interes, nefiind plătiți, fapt ce a dus la dezamăgire, lipsă de interes și în rândul elevilor.

Salut! Mințile strălucite sunt, lipsesc doar interesul si stimularea!

Dragi colegi, suntem minunați!

Mai avem puțin și le demonstrăm noi idioților care uită că au trecut și ei prin asta cât suntem de deștepți!", a scris Emanuel Alexandru Olteanu pe profilul de Facebook.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...

Incendiu la groapa de gunoi de la Stăuceni, pompierii au reușit să împiedice extinderea flăcărilor! - FOTO

Sunday, 21 June 2026

Pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină, în această seară, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la depozitul ecologic din localitatea Stăuceni. La fața locului au aju...

Avarie anunțată de Nova Apaserv, vezi unde se întrerupe apa începând cu ora 22.00!

Sunday, 21 June 2026

Nova Apaserv informează consumatorii că, în vederea remedierii unei avarii survenite la conducta de distribuție oțel Ø50 mm, localizată pe Aleea Alba Iulia nr. 3, din municipiul Boto...