E bine să știți: Închisoare pentru partenerii violenți care încalcă ordinele de protecție

Soții, soțiile sau partenerii care încalcă ordinele de protecție vor putea fi arestați. S-a schimbat legea iar pedepsele devin mai mari, în timp ce polițiștii vor avea mai multă putere.

Practic, legea le permite anchetatorilor să ia măsuri mai dure. Încălcarea ordinului de protecție are de acum limite de pedeapsă mai mari. Minim șase luni de închisoare până la un maxim de cinci ani de închisoare.

Noua lege instituie închisoare pentru partenerii violenți. Polițiștii îi pot duce pe cei acuzați de astfel de fapte în fața instanței pentru arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile. Până acum pedeapsa maximă era de un an de închisoare.

Legea care prevede că încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecţie este pedepsită cu închisoare de la şase luni la 5 ani a fost promulgată la mijlocul acestei săptămâni de președintele Klaus Iohannis și a intrat în vigoare de ieri.

Până acum, o astfel de infracţiune era pedepsită cu închisoare de la o lună la un an, însă împăcarea părţilor înlătura răspunderea penală.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vedere clară, protecție inteligentă și stil personal: noile direcții în domeniul opticii moderne

astăzi, 17:15

Evoluția stilului de viață modern determină schimbări semnificative în domeniul opticii, iar utilizatorii devin tot mai atenți la calitatea și eficiența soluțiilor pentru corecția vede...

Cum folosești corect freza electrică pentru unghii

astăzi, 17:09

Diferența dintre o unghie bine pregătită și una subțiată ireversibil poate fi de câteva mii de rotații pe minut aplicate greșit. Freza electrică este unul dintre cele mai eficiente inst...

Grindeanu vorbește deja despre primii miniștri: ”Au făcut treabă bună”

astăzi, 14:59

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, votat în unanimitate, miercuri, de conducerea partidului pentru a fi propunerea de premier, a vorbit despre două nume care se pot regăsi în Guvernul PSD. ...